Slovinští podnikatelé investují do budoucí těžby lithia v Bosně

Pět firem, za kterými stojí slovinský podnikatel Andrej Rautner, investovalo do založení těžební společnosti Rudnik litijuma u města Laktaši na severu Bosny a Hercegoviny. Společnost samotná se má zabývat výzkumem možností těžby a následně i samotnou těžbou lithia.

Andrej Rautner potvrdil, že pro společnost Rudnik Litijuma, do které vložil přes 11,8 milionu konvertibilních marek (přibližně 159 milionů korun), chce získat povolení ke geologickému průzkumu a následné těžbě tohoto barevného kovu, který se nejčastěji používá pro výrobu baterií.

„Žádáme o povolení. Stále jsme na začátku celého procesu, firma existuje teprve měsíc. Samotný geologický průzkum by se odehrával v příhraniční oblasti mezi Srbskem a Republikou Srpskou,“ řekl Rautner s tím, že více detailů oznámí během nadcházející cesty do Banja Luky. Přesné místo výzkumu neuvedl, ale je známo, že v povodí řeky Jadar se nachází světově významné naleziště této rudy. Kromě území, kterým protéká řeka Drina, se lithium nachází i ve střední Bosně na katastrálních územích měst Ugljevik, Domaljevac a Šamac.

Ministr pro energetiku Republiky Srpské Petar Đokić v polovině minulého roku uvedl, že rovněž na území obce Lopare brzy začne geologický průzkum, který má ukázat, jak bohaté je ložisko lithia v této oblasti. Odhaduje se, že poptávka po tomto barevném kovu vzroste v následujících letech až jedenáctinásobně, a to především z důvodu vyššího podílu elektromobilů na světovém trhu s osobními vozy.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Srbsko.
Zdroj: capital.ba
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Energetika | Nerostné suroviny a polotovary