SOCAR plánuje další investice v Turecku

Ázerbájdžánský energetický gigant SOCAR plánuje další významné investice v Turecku. Nyní se zaměřuje na skladování zemního plynu.

Generální ředitel společnosti Ramin Isayev uvedl, že společnost SOCAR se hodlá podílet na rozšiřování zásobníku zemního plynu pod tureckým Solným jezerem (Lake Tuz), které se nachází v centrální Anatolyi. Současná 600 mil m3 kapacita se má do roku 2024 výrazně rozrůst na 5,4 mld. m3. Na projektu se budou podílet i čínská China CAMC Engineering Co. Ltd. společně s tureckým İC İçtaş Construction Industries & Trade Inc.
Ázerbájdžánský gigant dosud v Turecku proinvestoval 14,2 mld. USD z plánovaných 19,5 mld. USD v investicích, které mají být provedeny do roku 2020. V Turecku začal působit poté, co v roce 2008 získal Petkim, přední petrochemickou společnost v zemi, za 2 mld. USD.
Mezi investice SOCAR Turkey patří kromě zmiňovaného Petkimu, rafinérie STAR, která zahájila svou činnost v roce 2018; projekt transatatolského plynovodu (TANAP), který bude přepravovat kaspický plyn přes Turecko dále do Evropy; a Petlim, největší kontejnerový přístav na tureckém pobřeží Egejského moře.

Blíže: https://www.dailysabah.com/energy/2019/10/22/socar-plans-multimillion-dollar-investment-in-turkeys-gas-storage-capacity
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Istanbulu.

Pravidelné novinky e-mailem