Zdroj: CzechTrade

SOCAR zahájil tranzit kazachstánské ropy

Státní ázerbájdžánská ropná společnost SOCAR zahájila tranzit kazachstánské ropy ropovodem Baku-Tbilisi-Ceyhan.

Přeprava kazachstánské ropy ropovodem Baku-Tbilisi-Ceyhan je realizována na základě dohody mezi ázerbájdžánskou společností SOCAR a kazachstánskou KazMunayGas. Dohoda umožní tranzit 1,5 milionu tun ropy ročně.

Ilustrační fotografie

Do konce roku 2023 se plánuje uskutečnit 12-14 plaveb tankerů měsíčně přes Kaspické moře. Tanker Shusha, který bude dodávat další dodávku kazachstánské ropy, bude odeslán z přístavu Aktau 27. března.

V roce 2022 SOCAR modernizoval síť sběrného ropovodu na teritorii terminálu Sangachal, pro umožnění přepravy kazachstánské ropy ropovodem Baku-Tbilisi-Ceyhan. Tato rekonstrukce zvýšila propustnost ropovodu.

ExportMag.cz: V Jordánsku Češi uspěli se sklem, voňavkami i fotovoltaikou

Z Ázerbájdžánu se přes ropovod Baku-Tbilisi-Ceyhan transportuje hlavně ropa z naleziště Azeri-Chirag-Guneshli a kondenzát z naleziště Shah Deniz. Současná propustnost ropovodu Baku-Tbilisi-Ceyhan činí 1,2 milionu barelů ropy denně, to je 50 milionů tun ročně.

Od svého zprovoznění ropovod Baku-Tbilisi-Ceyhan, o délce 1 768 km, od června 2006 do konce roku 2022 přepravil více než 530 milionů tun (3,99 miliardy barelů) ropy, která byla naložena na 5 244 tankerů na Ceyhanu a odeslána na světové trhy.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Ázerbájdžán.
Zdroj: https://www.turan.az/

• Teritorium: Asie | Ázerbájdžán | Zahraničí

Doporučujeme