Solární energetika v Indii v roce 2020

Nárůst solární kapacity byl v Indii těžce poznamenán pandemií covid-19. Indie nainstalovala během prvních devíti měsíců roku pouze 2,32 GW.

Rok 2020 začal v Indii mimořádně pozitivní předpovědí týkající se zvyšování solární kapacity. Globální prognóza poptávky po fotovoltaických výrobcích pro rok 2020 zveřejněná společností IHS Markit v prvním lednovém týdnu uvedla, že Indie letos nasadí nové solární zdroje o výkonu 14 GW. Tomu měly dopomoci stále levnější solární moduly a také obrovské množství projektů, které má Indie v zásobě.

Země však měla během prvních devíti měsíců problém překonat i hranici 3 GW, a to především kvůli pandemii a souvisejícím opatřením, která byla v zemi zavedena od konce března.

Podle zprávy JMK Research bylo v Indii v období od ledna do září 2020 přidáno přibližně jen 2320 MW solární kapacity. To zahrnuje 1437 MW pozemních zdrojů solární energie a 883 MW zdrojů instalovaných na střechy.

Navýšení kapacity bylo pod očekáváním dokonce i ve třetím čtvrtletí (červenec-září). To zapříčinil především nárůst globální poptávky, který zvýšil ceny modulů a také fakt, že indická vláda podle Bridge To India prodloužila ochranná cla na dovoz solárních článků o další rok.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Mumbai.
Zdroj: www.cianews.cz
• Oblasti podnikání: Energetika
• Teritorium: Asie | Indie | Zahraničí