Španělská Telefónica analyzuje možnost plateb prostřednictvím kryptoměn u některých svých služeb

Telefónica jde ve virtuální ekonomice o krok dále. Jestliže regulace a s ní spojená legislativa pokročí, uvažuje společnost nad vytvořením vlastí virtuální měny. V blízké budoucnosti se otevírají dveře pro použití kryptoměn jako platebního prostředku.

Chema Alonso, digitální ředitelka korporace, hovoří o analýze možností, které virtuální svět nabízí, ale nevylučuje, že umožní zákazníkům platit některé jejich služby prostřednictvím bitcoinu, etherea či dalších aktiv.

Ilustrační fotografie

V rozhovoru pro El Independiente ředitelka Alonso poukazuje na tuto příležitost, kterou skýtá digitální svět, a o které již Telefónica uvažuje. Zmíněný krok je pro společnost mimořádně důležitý, protože by byla prvním evropským operátorem, který by umožnil platit služby prostřednictvím tohoto typu platebního instrumentu. Konkrétně ve Španělsku žádná společnost kotovaná na IBEX 35 nepovoluje směny s kryptoměnami.

Chema Alonso dále nevylučuje, že v budoucnu může Telefónica vytvořit vlastní kryptoměnu a zdůrazňuje, že společnost bude vždy respektovat právní regulace kryptoaktiv. Je třeba přemýšlet o všech aspektech metaverze.

V oblasti výzkumu a vývoje metaverze oznámila Telefónica nové partnerství s mateřskou společností Facebook, která pomůže urychlit přípravu sítě a zařízení metaverze prostřednictvím různých forem testování. Startupy a vývojáři tak budou moci těžit z otevřeného inovačního systému operátora, stejně jako z technické podpory a nástrojů společnosti Meta.

Mnoho zainteresovaných aktérů vede důležitá jednání o bezprostřední budoucnosti kryptoměn. Například Španělská centrální banka již uznala společnosti jako digitální platformy pro směnu virtuálních měn. Bit2Me umožňuje nákup, prodej a správu portfolia kryptoměn a je poskytovatelem služeb s nimi spojených.

Přestože je tento milník stále ve své zárodečné fázi, Chema Alonso vysvětluje možnosti plateb ze strany zákazníků: „Byl by vyvíjen pouze v rámci služeb, protože z regulačních důvodů jsme nemohli provádět hlavní operace.“ Jinými slovy, ti uživatelé, kteří mají v peněžence jakýkoli druh kryptoměny, by si mohli pořídit například mobilní zařízení.

Myšlenka digitálních měn není pro Telefónicu nová, protože Movistar má tokeny (digitální aktiva), které lze vyměnit za slevy nebo bezplatné služby. Aby byla zaručena bezpečnost musí operátor pracovat na vytvoření široké vrstvy zabezpečení. „Metaverze není jen uživatelskou záležitostí, tato technologie umožní vývoj nové infrastruktury, dodává Alonso.

Závěrem ředitelka digitální sekce konstatuje, že její divize ve spolupráci s Yaizou Rubio pracuje na vytvoření osobního ID, pomocí kterého se bude možné identifikovat na několika platformách zároveň, podobně jako Apple nebo Meta.

Pro české firmy se zde otevírají příležitosti zejména pro české startupy v oblasti infrastruktury kryptoaktiv. Jde primárně o výzkum, vývoj a inovace, dále také o poskytování služeb, jako jsou úschova kryptoaktiv, modernizace, kompatibilita a vylepšení stávajících technologií, přístroje a nástroje pro správu portfolia kryptoaktiv či případně zajišťování bezpečnosti systémů kryptoměn. Všeobecně jakékoliv příležitosti týkající se digitalizace financí, která představuje významný trend v aktuálním světě.

 

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Španělsko.
Zdroj: El Independiente

• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Software a ICT služby
• Teritorium: Evropa | Španělsko | Zahraničí