Španělský satelit Paz monitoruje erupci sopky na ostrově La Palma

Satelit Paz, jehož provozovatelem je španělská společnost Hidesat, monitoruje spolu se satelity mise Evropské Unie a Evropské kosmické agentury programu Copernicus Sentitel-2 erupci sopky na ostrově La Palma.

Od výbuchu sopky Cumbre Vieja, ke kterému došlo 19. září roku 2021, pomáhají satelity se zjišťováním vzniklých škod a mapováním postiženého území. Plní celou řadu funkcí, od snímkování lávových proudů až po měření mraku oxidu siřičitého. Zároveň vytvářejí přesnou kartografii postižených oblastí, což umožňuje předvídání směru dalšího toku lávy a dodání přesných dat záchranným službám.

Španělský satelit Paz je monitorován z vesmírného střediska v hlavním kampusu Národního institutu pro leteckou technologii (INTA) v madridské oblasti Torrejón. Satelit je vybaven moderní radarovou technologií, která umožňuje zachytit přibližně 100 snímků denně a pokrýt plochu o více než 300 tisíc kilometrů čtverečných. 

Jedním z momentálně probíhajících projektů v rámci satelitu Paz je vývoj aplikace pro vyhodnocování deformací zemské půdy. Do budoucna se rovněž počítá s vývojem produktů, jež by plnily funkci radarů a umožňovaly by včasné upozornění v případě rizika erupce sopek v rámci podpory efektivní pohotovosti.

Program Copernicus Evropské Unie a Evropské kosmické agentury věnuje na mapování situace na španělském ostrovu La Palma tři z celkem šesti svých misí. Satelit Sentinel 1 umožňující využívání radarové technologie, Sentinel 2 pro získávání optických obrazů s vysokým rozlišením a Sentinel 5P monitorující atmosférické hodnoty. Satelity každé mise Copernicus obíhají kolem země ve výšce okolo pět seti kilometrů a každý z nich váží přibližně tunu.

Dle slov Antonia Tabasca, vedoucího oddělení Dálkového výzkumu ve společnosti GMV, která pracuje na programu Copernicus, jsou programy jako Copernicus aktivovány, když dojde k přírodním katastrofám jako jsou zemětřesení, požáry či povodně. Slouží rovněž k pozorování životního prostředí v pobřežních oblastech a sledování ledovců, ledu a sněhu.

Zahraniční kancelář CzechTrade připravuje ve spolupráci s MPO v sektoru vesmírného průmyslu oborovou misi do Španělska, která se bude konat v datu od 13. do 15. prosince roku 2021. Událost povede paní náměstkyně MPO Ing. Martina Tauberová. Případní zájemci se již mohou hlásit na ZK Madrid.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Španělsko.
Zdroj: InfoEspacial, elIndependiente, laSexta Online
• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Evropa | Španělsko | Zahraničí