Spojené arabské emiráty chtějí být uhlíkově neutrální do roku 2050

Spojené arabské emiráty se staly prvním státem v Perském zálivu, který si stanovil do roku 2050 dosáhnout nulových emisí uhlíku. Na dosažení tohoto ambiciózního cíle se zavázal vynaložit více než 160 miliard dolarů.

„S investicí více než 600 mld. UAD (160 mld. USD) do obnovitelných zdrojů energie je naše vize čisté budoucnosti jasná,“ uvedl Sheikh Mohamed bin Zayed al-Nahyan, korunní princ Abu Dhabi a zástupce nejvyššího velitele ozbrojených sil SAE a dodáva, že cíl s nulovou čistou hodnotou podpoří vedle pozitivního dopadu na životní prostředí také ekonomický růst SAE.

„Při dosahování klimatické neutrality ve Spojených arabských emirátech do roku 2050 se snažíme vyvinout přístup, který bude hnacím motorem udržitelného hospodářského růstu a bude příkladem spolupráce na dosažení lepší budoucnosti lidstva,“ řekl Mohammed bin Zayed.

Spojené arabské emiráty udělaly v posledních letech velký pokrok s rozvojem kapacity obnovitelné energie, přičemž první fotovoltaický solární projekt v Abú Dhabí byl uveden do provozu teprve roce 2009. Od té doby Abú Dhabí a Spojené arabské emiráty překonaly řadu rekordů v dosaženém rozsahu a tarifech pro schémata čisté energie v energetickém měřítku.

Dubaj také výrazně pokročila se svým střešním solárním programem Shams, v rámci kterého je od roku 2016 instalováno již více než 400 MW kapacity.

Spojené arabské emiráty si dříve stanovily cíl, aby do roku 2050 mělo 50 procent energie pocházet z čistých zdrojů energie.

Zdroj: Energy and Utilities
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade SAE.
• Teritorium: Spojené arabské emiráty