Zdroj: CzechTrade

Spojené arabské emiráty jsou v regionu první a na světě třetí v indexu rozvíjejících se trhů

Podle indexu důvěry v přímé zahraniční investice (FDICI) společnosti Kearney pro rok 2023 se Spojené arabské emiráty umístily na prvním místě v regionu Blízkého východu a severní Afriky a na třetím místě v celosvětovém měřítku po Číně a Indii.

Mezi další blízkovýchodní ekonomiky, které se objevily na seznamu 25 nejlepších rozvíjejících se trhů, patří 4. Katar, 6. Saúdská Arábie, 14. Egypt, 15. Turecko a 16. Maroko. Je to poprvé v 25leté historii indexu, kdy byl zařazen exkluzivní žebříček pro rozvíjející se trhy, který má vedoucím představitelům podniků poskytnout přehled o rozvíjejících se trzích, které jsou pro investory nejatraktivnější.

Ilustrační fotografie

„Spojené arabské emiráty zůstávají pro investory mimořádně atraktivní destinací, zejména s ohledem na zahájení Dubajské ekonomické agendy (D33) – ekonomického plánu. Skoro 8,7 bilionu dolarů má podpořit obchod, investice a podpořit status země jako globálního centra,“ uvedl Rudolph Lohmeyer, partner národního transformačního institutu Kearney Middle East.

Strategie D33 byla zahájena v lednu a má katapultovat Dubaj v příštích 10 letech mezi nejsilnější ekonomická centra a emirát zařadit mezi tři největší světová města. Obsahuje například program k pomoci 30 soukromým společnostem získat status jednorožce – společnosti s hodnotou převyšující jednu miliardu dolarů.

ExportMag.cz: V Jordánsku Češi uspěli se sklem, voňavkami i fotovoltaikou

Podle odhadů Centrální banky SAE vzrostla ekonomika Spojených arabských emirátů v loňském roce o 7,6 %, což je nejvyšší růst za posledních 11 let. V roce 2021 expandovala o 3,9 %. Bankovní regulátor očekává, že v příštím roce ekonomika země poroste o 4,3 %, a pro letošní rok zachoval svou prognózu růstu ve výši 3,9 %.

Neropný zahraniční obchod SAE dosáhl v loňském roce rekordní výše 607,1 mld. dolarů, protože Emiráty si pospíšily se zavedením opatření, která mají snížit závislost na uhlovodících a posílit jejich ekonomická partnerství v globálním měřítku.

Společnost Kearney každoročně provádí průzkum mezi vedoucími pracovníky světových podniků a hodnotí trhy, jež budou v příštích třech letech pravděpodobně přitahovat nejvíce investic. Mezi respondenty byli manažeři na výkonné úrovni a všechny zúčastněné společnosti z 30 zemí s ročním obratem 500 mil. dolarů a více.

V celkovém indexu, který vedou USA, Kanada, Japonsko, Německo a Velká Británie, jsou SAE na 18. místě, Katar na 21. a Saúdská Arábie je na 24. místě. Na rozvinuté trhy připadá 19 z 25 míst celkového indexu. Úspěšné uspořádání mistrovství světa ve fotbale v loňském roce zvýšilo zájem investorů o Katar, jehož ekonomika loni vzrostla o 4,1 procenta oproti 1,5 procenta v roce 2021.

Zpráva zdůraznila opatrný optimismus investorů vůči globální ekonomice.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Spojené arabské emiráty.
Zdroj: The National

• Oblasti podnikání: Investice