Cílem programu bude posílit vědeckotechnickou základnu EU a přidružených zemí, mimo jiné rozvojem řešení politických priorit, jako jsou ekologická a digitální transformace. Tento dokument přichází jen několik měsíců po příchodu relativně proevropské labouristické strany k moci.
Po brexitu se Spojené království již nemohlo automaticky zapojit do současného rámcového programu s názvem Horizon Europe, jenž vznikl v roce 2021. Britští výzkumní pracovníci se tak snažili získat zpět svou pozici v programu po dlouhé absenci, která skončila teprve letos, když Brusel a Londýn vyřešily poslední neshody. Po dlouhých vyjednáváních s EU tak došlo k plnohodnotnému připojení Spojeného království do projektu k 1. lednu 2024.
ExportMag.cz: Východ Kanady je rájem pro inovativní firmy
„Spolupráce Spojeného království prostřednictvím rámcových programů EU je zakořeněna v dlouhodobých přátelských vazbách, sdílených odborných znalostech a společných hodnotách,“ uvádí vládní dokument. „Spojené království bude mít samozřejmě zájem o potenciální přidružení k 10. rámcovému programu za předpokladu, že bude otevřený, relevantní a bude poskytovat dobrou hodnotu pro naši výzkumnou komunitu a britské daňové poplatníky.“
Vládní dokument zdůrazňuje dlouhodobou spolupráci a společné hodnoty mezi Spojeným královstvím a EU, což je pozitivní i pro rozvoj obchodních vztahů s Českou republikou.