Spojené království uvolní pravidla pro výzkum geneticky upravených plodin

Dochází ke zjednodušení předpisů, usnadnění regulací a k odstranění dlouhého a nákladného licenčního procesu. Aktivisté však varují před neznámými riziky.

Britští ministři plánují do konce roku 2021 zmírnit předpisy pro výzkum geneticky upravovaných plodin ve Velké Británií jako součást plánu po brexitu na liberalizaci pravidel pokrývajících manipulaci genů v zemědělství.

Spojené království se chystá konzultovat následné odchýlení se od pravidel Evropské unie, která upravují úpravu genů podobně jako ostatní genetické modifikace a ukládají přísná omezení na jejich používání. Tenhle krok má přichystat půdu pro komerční produkci plodin vytvořených pomocí genetické úpravy genů.

Britská vláda plánuje do konce roku zmírnit regulaci výzkumu plodin i za pomoci zákonného nástroje. Tím se odstraní dlouhý a nákladný licenční proces a místo toho bude pouze vyžadováno, aby výzkumní pracovníci informovali ministerstvo pro životní prostředí, potraviny a záležitosti venkova o každé další polní zkoušce.

Britští úředníci doufají, že změny připraví půdu pro nová řešení proti škůdcům a různým chorobám. Aktivisté však varují, že mnohé geneticky upravované plodiny jsou navrženy tak, aby tolerovaly opakované postřiky konkrétním prostředkem na ničení plevelů, a může se zvýšit používání pesticidů.

Zdroj: Financial Times
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře
CzechTrade Spojené království & Irsko.
• Témata: Brexit | Ekonomika ve světě
• Teritorium: Evropa | Velká Británie | Zahraničí