Spojené království zvažuje zavedení vlastní digitální měny

Ministerstvo financí a centrální banka navrhují vytvoření digitálního oběživa centrální bankou, což by mělo do budoucna ochránit pozici libry před rychle rozvíjejícím se trhem kryptoměn a zároveň zlepšit platební systém.

Ministr financí Spojeného království Rishi Sunak tvrdí, že je potřeba následovat světový trend zkoumání možností centrálních bank a držet krok s finančními inovacemi jako jsou právě kryptoměny. V praxi by to mělo fungovat tak, že lidé by měli svůj digitální účet u příslušné centrální banky nebo digitální poukázky, které by plnily stejnou roli jako mince a bankovky. Daná digitální měna by měla svůj vlastní platební systém oddělený od komerčních bank a velkých poskytovatelů elektronických plateb jako je Visa nebo Mastercard.

K benefitům digitální měny by patřily například potenciálně nižší transakční náklady a ochrana před případnými výpadky soukromých platebních systémů. Zároveň by centrálním bankám byla ponechána kontrola nad monetární politikou, čímž by mohla zabránit případnému hromadnému přesouvání transakcí do světa kryptoměn, respektive byla by zde možnost pro určitou regulaci a kontrolu nad daným trhem.

Nicméně centrální banka Velké Británie potřebuje nejdříve prozkoumat veškeré příležitosti, rizika a posoudit technologické alternativy, než přijde s finálním rozhodnutím ohledně digitální měny centrální banky.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Spojené království.
Zdroj: Financial Times

Pravidelné novinky e-mailem