Spojené státy podnikají klíčový krok k odeslání finančních prostředků do Guatemaly, Hondurasu a Salvadoru

Ministerstvo zahraničí USA ve středu 27. 5. 2020 schválilo finální kroky k poskytnutí desítek milionů dolarů v rámci zahraniční pomoci státům Guatemale, Hondurasu a Salvadoru.

USA tímto krokem mimo jiné potvrzují, že tyto tři země úspěšně bojují proti korupci a obchodování s drogami. Finanční pomoc umožní těmto třem zemím využít mezinárodní hospodářskou a bezpečnostní pomoc, kterou jim americký Kongres schválil v rámci rozpočtu pro fiskální roky 2019 a 2020, přičemž tato druhá fáze roku 2020 stále probíhá.

Schválení rozpočtu odsouhlasený Kongresem pouze naznačuje, že do regionu musí být pro fiskální rok 2019 investováno 515 milionů a do roku 2020 vyplaceno minimálně 525 milionů USD, tento rozpočet se ale netýká pouze Severního trojúhelníku (Triángulo Norte), ale celé Střední Ameriky, včetně Panamy, Kostariky, Nikaraguy a Belize.

Americký prezident Donald Trump od začátku své vlády výrazně snížil pomoc Střední Americe a dokonce pozastavil pomoc Severnímu trojúhelníku na několik měsíců minulého roku. V tomto fiskálním roce požádala Trumpova administrativa Kongres o finanční pomoc pro některé země Střední Ameriky ve výši 69,4 milionu dolarů na pomoc Guatemale, 65,7 mil. dolarů pro Honduras a 45,7 mil. dolarů pro Salvador.

Ve fiskálním roce 2019 schválil Kongres více než dvojnásobnou částku než požadoval prezident Trump pro Guatemalu (celkem 153,3 mil. dolarů), a schválil také více pomoci, než bylo požadováno, pro Honduras (77,6 mil. dolarů) a Salvador (nejméně 78,1 mil. dolarů).

Zpracoval kolektiv pracovníků CzechTrade Mexico City
Zdroj: El Economista

Pravidelné novinky e-mailem