Spojené státy stále kvůli pandemii pociťují nedostatek zboží

Téměř dva roky po vypuknutí Covid-19 je stále obtížné najít na trhu Spojených států některé položky, a pokud najdete to, co potřebujete, je pravděpodobné, že jste omezeni na nákup omezeného množství za vyšší cenu.

Garážová vrata: Na začátku roku 2022 čelí stavitelé domů masivním zpožděním v důsledku narušeným dodavatelským řetězcům a zpožděním přepravy. Ceny garážových vrat se v uplynulém roce zdvojnásobily i ztrojnásobily, a dodací lhůty stále narůstají.

Potíže podnikání během pandemie
Potíže v podnikání během epidemie a pandemie

Počítačové čipy: 
Nedostatek čipů ovlivnil zejména automobilový průmysl.

Řezivo:
I přes to, že se ceny řeziva po prudkém nárůstu mezi dubnem 2020 a dubnem 2021 (kdy ceny vzrostly o 375%) začali znovu klesat, jsou nadále značně vyšší, než před pandemií.

Bicykly:
Zájem o kola během pandemie vzkvétal a výroba/nabídka měla problém udržet krok s poptávkou. Kromě nízkých fyzických zásob se objednávky také zpozdily kvůli problémům s dodavatelským řetězcem.

Dětská výživa:
Hlavní příčinou nedostatku jsou problémy s dodavatelským řetězcem jak na úrovni výroby, tak i na úrovni přepravy.

Motocykly:

Nejen, že dostupnost motocyklu byla nízká, ale nedostatek také ovlivnil trh s náhradními díly. Očekává se, že nízké zásoby motocyklů budou přetrvávat i v prvním pololetí letošního roku.

Brambory:
Brambory, jedna z nejvšestrannějších potravin vůbec, jsou další položkou nedostatku způsobeného narušením dodavatelského řetězce a špatnému počasím. Tento nedostatek způsobil, že několik mezinárodních řetězců rychlého občerstvení pozastavilo prodej velkých a středních hranolků ve snaze zabránit vyprodání produktu.

Mince:
Sociální distancování a další bezpečnostní opatření donutily zaměstnance americké mincovny dočasně zpomalit výrobu nových peněz.

Šumivá vína:
Problémy s dodavatelským řetězcem i nízké výnosy přispěly ke zhoršení nedostatku šampaňského.

Krev: V lednu 2022 americký Červený kříž uvedl, že USA čelí nejhoršímu nedostatku krve za více než deset let.

Zdroj: www.popularmechanics.com
Text zpracovali zaměstnanci zahraniční kanceláře CzechTrade USA (Chicago).

• Témata: Ekonomika ve světě