Společnost Air France se rozhodla rychleji zrušit provoz letounů A380

V reakci na krizi covid-19 a vzhledem k jejímu dopadu na podnikání oznámila letecká společnost Air France-KLM své rozhodnutí natrvalo přestat provozovat letouny Airbus A380s ve společnosti Air France, kde tato letadla vstoupila do služby v listopadu 2009.

Postupné zrušení provozu těchto letadel bylo oznámeno již v loňském a bylo původně plánováno do konce roku 2022. Toto rozhodnutí je součástí strategie zjednodušení flotily skupiny Air France-KLM, která si klade za cíl zvýšit svou konkurenceschopnost pokračováním v transformaci modernějšími, efektivnějšími letadly s výrazně nižší ekologickou stopou. 
Současná flotila zahrnuje devět z těchto letadel, z nichž pět je ve vlastnictví Air France a další čtyři si společnost pronajímá v rámci operativního leasingu. Celkový dopad znehodnocení flotily A380 se odhaduje na 500 milionů EUR a bude uznán ve druhém čtvrtletí roku 2020.
Stávající flotila letadel Airbus A380 bude nahrazena letadly nové generace, jako jsou Airbus A350 a Boeing 787, jejichž dodávky probíhají.
V souvislosti s celosvětovým pozastavením velké části letecké dopravy by měla společnost Air France v květnu 2020 provozovat přibližně 15 % své kapacity, tedy přibližně 75 z celkových 224 letadel.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Paříž.

Pravidelné novinky e-mailem