Společnost Aramco oznámila objev nových ložisek zemního plynu v Saúdské Arábii

Státní ropný gigant Saudi Aramco objevil ložiska zemního plynu ve čtyřech oblastech království. Státní Saúdská tisková agentura (SPA) s odvoláním na ministra oznámila, že společnost Saudi Aramco objevila blíže nespecifikovaný počet nalezišť, z nichž pět připadá na zemní plyn.

Podle statistického přehledu společnosti BP pro světovou energetiku na rok 2021 má Saúdská Arábie v současné době 3,2 % prokázaných světových zásob plynu a 17,2 % prokázaných světových zásob ropy. Království usiluje o zvýšení těžby plynu a zvýšení podílu zemního plynu ve svém energetickém mixu, který nahradí ropu a topný olej, aby pokrylo rostoucí spotřebu elektřiny a zpřístupnilo více ropy na vývoz.

jakje

Společnost Aramco objevila plynová pole s průtokem 31 MMcf/d v poušti Empty Quarter, 70 km jihozápadně od ropného pole Shaybah, a také další pole s průtokem 16,9 MMcf/d a 50 b/d kondenzátu v Empty Quarter, přibližně 120 km jihozápadně od Shaybah. Plynová pole Samna a Umm Khansar jsou podle prohlášení SPA nekonvenční.

Břidlice, známé také jako nekonvenční ložiska, vyžadují odlišné těžební techniky, protože jsou obvykle uvězněny v těsných pórech. Společnost Aramco také objevila nekonvenční ložisko plynu s průtokem 2 MMcf/d a 295 b/d kondenzátu na severní hranici, 71 km jihovýchodně od města Arar. Další nekonvenční plynové pole bylo objeveno jižně od ropného pole Ghawar, které je největší svého druhu na světě, s průtokem na jednom vrtu dosahujícím 5,8 MMcf/d a 24 b/d kondenzátu.

V roce 2021 Arabian Business uvedl, že jeden z největších světových projektů v oblasti zemního plynu se zaměří na výrobu vodíku, protože království zvyšuje úsilí o vývoz paliva, které je považováno za klíčové pro přechod na zelenou energii. Podle ministra energetiky Abdulazíze bin Salmána bude velká část plynu z projektu Jafurah v hodnotě 110 miliard dolarů použita na výrobu vodíku. Palivo se vyrábí přeměnou zemního plynu a zachycováním emisí oxidu uhličitého.

Plány pro Jafurah podtrhují, jak se království odklání od předchozích plánů stát se vývozcem zkapalněného zemního plynu, paliva, které je čistší než ropa a uhlí, ale o kterém některé vlády prohlásily, že ho chtějí postupně vyřadit.

Zpracaval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade SAE
Zdroj: Arabian Business
* MMcf/d – milion kubických stop/den

• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Energetika | Nerostné suroviny a polotovary
• Teritorium: Asie | Saúdská Arábie | Zahraničí