Společnost Volvo Cars hlásí za září pokles tržeb o 30 % – tíží ji čipová krize

Jako velkou většinu ostatních automobilek v Evropě, i švédský gigant Volvo čelí krizi výroby v důsledku nedostatku čipů

Měsíční tržby společnosti Volvo Car Group, vlastnění společností Geely, klesly oproti loňskému září o 30,2 %. Důvodem pro tento pokles je globální nedostatek komponentů, uvedla v pondělí švédská automobilka. Společnost minulý měsíc varovala, že objemy prodejů ve druhé polovině roku 2021 by po omezení výroby mohly kvůli nedostatku materiálu meziročně klesnout.

„Pokles souvisel s nedostatkem komponentů. To ovlivnilo produkci, i když koncem měsíce došlo opět ke zrychlení,“ uvedla společnost Volvo Cars v prohlášení a dodala, že poptávka po jejích produktech zůstává silná. Celosvětové tržby firmy, která letos zvažuje uvedení na burzu Nasdaq Stockholm, klesly v září na 47 223 vozů, přičemž tržby v Evropě klesly o 41,5%, zatímco ve Spojených státech klesly o 9%.

Globální nedostatek čipů za poslední rok způsobil velké zpoždění ve výrobní činnosti a přinutil několik výrobců automobilů omezit svou produkci. Připravil kolektiv pracovníků CzechTrade Skandinávie se sídlem ve švédském Stockholmu, který je připraven pomoci českým exportérům v jejich snaze o získání zakázek na severském trhu.

Zpracoval tým zahraniční kanceláře CzechTrade Švédsko.
Zdroj: Fabian Bimmer, The Reuters
• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Evropa | Švédsko | Zahraničí