Spotřeba italských rodin se podle odhadů v roce 2021 zvýší o 4,9 %

Rok 2020 zaznamenal propad spotřeby o deset procent, letos mají Italové v plánu návrat do normálu. Zaměřit se chtějí hlavně na bydlení, zdraví a digitální technologie.

Italští spotřebitelé se chtějí vrátit k normálnímu životu, což napomůže i návratu k cestování. Po propadu spotřeby v roce 2020 o 10 % oproti předchozímu roku se očekává oživení a nárůst o 4,9 %, uvedla organizace spotřebitelských družstev Coop společně s poradenskou společností Nomisma.

Podle zprávy se italští spotřebitelé v druhém roce pandemie zaměří na bydlení, zdraví a digitální technologie. Naopak krátit budou výdaje na veřejnou dopravu, oděvy a obuv a placené televize. Využijí pobídek na rekonstrukci bydlení a převod na energeticky udržitelné zdroje.

Co se týče nákupu potravin, 71 % Italů očekává stabilní výdaje a 15 % má v úmyslu ušetřit. Velké potravinové řetězce zažily v loňském roce 4,2% růst (potažmo více než 5%, když připočteme i oblast e-commerce, která zaznamenala 140% nárůst oproti předchozímu roku). Přesto odhady pro tento rok jsou spíše záporné. S postupným zlepšením zdravotnické situace se očekává 2,6% pokles obratu fyzické sítě velké distribuce, a naopak růst prodejů v diskontech (1,8 %).

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Itálie. 
Zdroj: Il Messaggero
• Oblasti podnikání: Maloobchod | Obchod
• Teritorium: Evropa | Itálie | Zahraničí