Spotřebitelské ceny v Německu nečekaně rostou

Důvodem je opatření federální vlády pro větší ochranu klimatu a ukončení dočasného snížení DPH.

penize (18).jpgRok 2020 se na německém trhu nesl ve znamení nízkých spotřebitelských cen. Na začátku roku ale Německo zaznamenává zvýšenou míru inflace. Důvodem je opatření federální vlády pro větší ochranu klimatu a ukončení dočasného snížení DPH.

Od začátku letošního roku byl zaveden povinný poplatek 25 eur za tunu emitovaného oxidu uhličitého (CO₂), který vzniká při spalování nafty, benzínu, topného oleje a zemního plynu. Ve druhé polovině roku 2020 federální vláda snížila DPH z 19 na 16 % a ze 7 na 5 procent. Cílem bylo zvýšit spotřebu, a tím pomoci ekonomice postavit se na nohy. Staré hodnoty daňové sazby platí znovu od 1. ledna 2021. Ve výsledku se ceny potravin zvýšily o 2,2 % ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku, a o 0,5 % oproti prosinci 2020.

V lednu byly spotřebitelské ceny o 1,0 % nad úrovní stejného měsíce loňského roku. Analytici předpověděli míru inflace 0,7 %. V měsících snížené daňové sazby byla roční míra inflace záporná. Ve srovnání s prosincem vzrostly spotřebitelské ceny o 0,8 %. V případě údajů o spotřebitelských cenách shromážděných pro účely evropského srovnání (HICP) vykázal Federální úřad meziroční nárůst o 1,6 %. V meziměsíčním srovnání se ceny v této analýze v lednu zvýšily o 1,4 %. U údajů HICP byl nárůst výrazně silnější, než analytici očekávali.

Vypracoval kolektiv pracovníků CzechTrade Německo. 
Zdroj: 
www.spiegel.de
• Teritorium: Německo