Srbsko jako brána do EU pro ruské zboží

Srbsko je bránou pro vývoz ruského zboží do EU a vzájemný obchod mezi Srbskem a Ruskou federací by se brzy mohl vrátit na hodnotu čtyř miliard dolarů, což je úroveň, na které byl před vypuknutím pandemie. To jsou výstupy srbsko-ruského obchodního fóra, které na začátku října probíhá v Bělehradu.

Obchodního fóra se účastní více než 100 předních ruských firem z oborů infrastruktury, energetiky, zemědělství a zpracovatelského průmyslu, obchodu, informačních technologií a bankovního sektoru.

Účastníci fóra z obou zemí zdůraznili, že potenciál pro posilování spolupráce vidí zejména na poli malých a středních podniků, formování společných firem a společného vystupování na trzích třetích zemí.

Ministr pro inovace a technologický rozvoj Srbska Nenad Popović, který podnikatelské fórum zahajoval, uvedl, že v roce 2020 tvořily srbský vývoz do Ruska zejména zemědělské produkty a v opačném směru to byly zemní plyn a nafta. Dále zmínil, že dobrá spolupráce těchto dvou zemí se odráží i ve skutečnosti, že vakcína Sputnik V se mimo Ruskou federaci jako první začala vyrábět právě v Srbsku, přičemž jen do konce roku 2021 by se v balkánské zemi měly vyrobit na čtyři miliony dávek.

Víceprezident Ruského investičního centra Nikolaj Gusakov přítomným podnikatelům vzkázal, že Srbsko je bránou pro vývoz společných produktů do EU a připomněl, že na prosincovém tradičním ekonomickém fóru v Rusku bude Srbsko v roli partnerské země.

Zdroj: capital.ba
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Srbsko.
• Teritorium: Srbsko