Srbsko podepsalo dohodu o normalizaci ekonomických vztahů s Kosovem

Představitelé Srbska a Kosova podepsali během své návštěvy v Bílém domě 16bodový dokument, který mj. řeší i normalizaci ekonomických vztahů mezi Bělehradem a Prištinou. Podpisu dokumentů byl přítomen i prezident USA Donald Trump.

Prezident Srbska Aleksandar Vučić a premiér Kosova Avdullah Hoti podepsali v pátek 4. září v Oválné pracovně Bílého domu za přítomnosti prezidenta USA Donalda Trumpa dohodu o normalizací ekonomických vztahů obou zemí. Konkrétně se má jednat o zprovoznění hraničního přechodu Merdare na východě Kosova a realizaci dřívějších dohod o navázání dálničního a železničního spojení mezi oběma hlavními městy, které má následně pokračovat spojením k nespecifikovanému námořnímu přístavu ve Středozemním moři – v této souvislosti se nejčastěji hovoří o albánském přístavním městě Drač. Obě země se dále mají přidružit k tzv. mini-schengenské zóně, což je proklamovaná zóna volného obchodu mezi Srbskem, Severní Makedonií a Albánií.

Obě země se rovněž zavázaly výrazně diverzifikovat dodavatele nerostných surovin. V rámci budování 5G sítí se Srbsko a Kosovo se mají zdržet instalace a používání vybavení od „nedůvěryhodných“ výrobců. Toto ustanovení je všeobecně vykládáno jako snaha USA omezit dodávky vybavení od firmy Huawei do zemí regionu. Dokument ve svých 16 bodech dále obsahuje prvky zahraničněpolitické agendy USA – například vzájemné navázání diplomatických vztahů mezi Kosovem a Izraelem nebo přesunutí srbské ambasády v Izraeli do města Jeruzaléma.

Zdroj: danas.rs
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Bělehradě.
• Témata: Zahraniční obchod
• Teritorium: Kosovo | Srbsko