Zdroj: CzechTrade

Srbsko podpoří zvýšení energetické efektivity budov v místních samosprávách

Srbské Ministerstvo hornictví a energetiky vypsalo dotační program ve výši 400 milionů dinárů (přibližně 3,4 milionu eur), který má podpořit zvýšení energetické efektivity ve veřejných budovách v majetku místních samospráv.

Novinkou pro tento dotační program je možnost zažádat o dotaci na více budov. Tuto možnost budou moci využít především města a obce v Srbsku, které mají nejvíce znečištěný vzduch. Finanční prostředky mají zamířit na zlepšení energetické kondice veřejných budov, které mají společensky nejvyšší význam. Mezi ně patří především školy, předškolní zařízení, polikliniky, administrativní budovy místní samosprávy a dále budovy poskytující sportovní a kulturní vyžití. 

Stavební práce na zateplení budovy. Ilustrační obrázek
Ilustrační fotografie

Mezi hlavní opatření ke zlepšení energetické efektivnosti se v tomto dotačním programu počítají především výměna oken a vchodových dveří, zateplení budov, výměna palivových kotlů, instalace tepelných čerpadel, instalace solárních panelů na ohřev užitkové vody, modernizaci veřejného osvětlení a instalaci solárních panelů na střechy budov.

Přidělená dotace může dosáhnout maximální hodnoty 30 milionů dinárů, přičemž může pokrýt maximálně 70 % celkové hodnoty projektu. Ministryně hornictví a energetiky Srbska Dubravka Đedović uvedla, že ohlášená modernizace veřejných budov může přinést úspory ve výši 30 až 50 % roční spotřeby elektrické energie. 

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Srbsko.
Zdroj: balkangreenenergynews.com

• Teritorium: Evropa | Srbsko | Zahraničí

Doporučujeme