Srbsko v roce 2022 masivně podpoří obnovitelné zdroje energie

V příštím roce srbský stát rozdělí mezi své obyvatele více než 230 milionů euro, které mají podpořit energetické úspory a instalaci solárních panelů.

Ministryně energetiky Srbska Zorana Mihajlović uvedla, že její resort v roce 2022 přispěje především na výměnu oken, dveří, dodatečné zabudování domovní izolace a instalaci kotlů na ekologicky šetrnější paliva. Zveřejněná částka 230 milionů euro znamená mnohonásobně větší objem státní investice do energetických úspor v porovnání s končícím rokem 2021, kdy bylo mezi přibližně 10 000 zájemců rozděleno 5,4 milionu eur. 

Ilustrační fotografie

Ministryně prohlásila, že cílem této státní podpory je primárně snížení spotřeby elektrické energie za situace, kdy jí Srbsko ročně spotřebovává 4x více, než je průměr Evropské unie. Ministerstvo energetiky odhaduje, že proces snižování energetické neefektivnosti srbských domácností bude trvat přinejmenším příštích pět let.

Výhodou je, že státní dotace zájemci pokryje celých 50 % nákladů na nákup a instalaci solárních panelů, což v případě panelů o výkonu 5 kW činí 2000 eur. Dle dostupných údajů by pokrytí solárními panely u 10 % celkové plochy střech v Srbsku vyrovnalo současný instalovaný výkon státní energetické společnosti Elektroprivreda Srbije. 

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Srbsko
Zdroj: balkangreenenergynews.com

• Teritorium: Evropa | Srbsko | Zahraničí