Srbští stavebníci žádají stát o pomoc kvůli zdražení stavebního materiálu

Firmy sdružené v srbské stavební komoře se obrátí na stát se žádostí o pomoc kvůli astronomickému zdražení stavebního materiálu. To má zásadní vliv na další fungování společností v oboru.

Zástupci firem ze stavebního sektoru argumentují cenami materiálu jako jsou stavební bloky, kde kus meziročně zdražil z 19 na 33 dinárů (7,3 Kč), nebo železo, jehož tuna se nyní nakupuje za 1100 euro oproti loňské ceně 550 euro. Vedle drahého materiálu si srbští stavebníci stěžují i na dodací dobu materiálu, který teď vzhledem k ceně míří v převážné většině na zahraniční trhy. 

Ilustrační fotografie

Dalším argumentem, který dle představitelů stavebního sektoru v Srbsku nyní výrazně proměnil podmínky podnikání v oboru, je nárůst cen paliva. To mělo zásadní vliv na zvýšení nákladů na dopravu, která je se stavebnictvím neoddělitelně spjata. Stavebníci uvádějí, že probíhající válka na Ukrajině způsobila zpoždění v zásobování stavebním materiálem, neboť podstatná část surovin pro jeho výrobu pochází právě z těchto zemí. 

Jak se na českém sklářství podepsala pandemie?

Jaká bude odpověď srbského státu na zmíněnou žádost o finanční pomoc není jasné, neboť od konání voleb na začátku dubna stále není jmenována nová vláda. Navíc někteří ekonomové odmítají selektivní pomoc jen některým odvětvím v situaci, kdy zdražování a inflace dopadají na celé hospodářství.

Zdroj: danas.rs
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Srbsko.

• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Evropa | Srbsko | Zahraničí