Zdroj: CzechTrade

Stabilizuje se italská ekonomika?

I přes stoupající dovoz energií se Itálii daří snižovat schodek obchodní bilance. Obchodní bilance Itálie je v současné době stále silně v červených číslech, ale tržby rostou již jedenáctý měsíc v řadě a jejich růst zrychlil na 26,9 %.

Jedním z odvětví s úspěšným vývozem jsou italské zemědělské stroje, jejichž vývoz vzrostl v první polovině roku 2022 o 10,45 % v hodnotě. Od dubna se objevil nejnižší měsíční nárůst dovozu o pouhých 62,3 %, nicméně ve srovnání s posledním půl rokem z něj lze vypozorovat tendenci k ekonomické stabilizaci.

Ilustrační fotografie | smereka / Shutterstock.com

Zásoby plynu jsou téměř plné a ceny energií také zvolnily, což umožnilo omezení energetických dodávek. Dovoz Itálie z Ruska se za posledních osm měsíců stihl zdvojnásobit. V srpnu byl na 28 % a v září tedy dosáhl nejnižší hodnoty, růstu o 21 %.

Obchodní bilance Itálie je v současné době stále silně v červených číslech a doufá se, že tyto první náznaky povedou k jejímu vyrovnání. Schodek v energetice přesahuje 12 miliard euro, avšak zpracovatelský průmysl dosahuje přebytku. Celkový schodek je tak k měsíci říjnu 5,4 miliardy eur, což je o více než dvě miliardy méně než v srpnu. Ještě před rokem se Itálie mohla chlubit přebytkem přes jednu miliardu vůči zemím mimo EU, avšak tyto úspěchy byly odrazem energetického závodu.

České technologie triumfovaly na Světové výstavě Expo v Dubaji

Tržby rostou již jedenáctý měsíc v řadě a jejich růst zrychlil na 26,9 %. Jedná se o nejlepší výsledek letošního roku. Dvouciferný růst lze pozorovat všude ve světě s nižšími hodnotami v Asii, vyššími ve Spojených státech, na Blízkém východě a v Turecku. 

Koncem roku již lze předpovídat historický rekord ve vývozech mimo EU v absolutních číslech, který překoná 246 miliard eur z roku 2021, avšak částečně zásluhou růstu cen. Itálie již překonala své historické maximum v období posledních 12 měsíců (od října 2021 do září 2022) ve výši 283 miliard eur.

Jedním z odvětví s úspěšným vývozem jsou italské zemědělské stroje, jejichž vývoz vzrostl v první polovině roku 2022 o 10,45 % v hodnotě, ačkoliv o 2,5 % procenta klesl v množství. Bilance odvětví za rok 2022 očekává tržby ve výši 14,2 miliardy eur. To představuje nárůst o 3,7 % oproti již velice povedenému roku 2021.

Italské zemědělství investuje do technologií nových generací, které mohou být v následujících letech rozhodující vzhledem k očekávatelnému nárůstu počtu obyvatel ve světě a s ním spojeným nárůstem celosvětové zemědělské produkce o 17 %. Významné inovace dle průzkumů již zavedlo více než 10 % zemědělských podniků, většinou v oblasti mechanizace.

Zpracoval tým pracovníků kanceláře CzechTrade Itálie.
Zdroj: Il Sole 24 ore

• Teritorium: Evropa | Itálie | Zahraničí

Doporučujeme