Zdroj: CzechTrade

Startupy napomáhají brazilskému zemědělství skrze umělou inteligenci

Roboti počítající pomeranče a manga, či pastičky na parazity poháněné solárním panelem, to vše by mělo napomoct zemědělcům k co největší sklizni.

Citrusovým plodům se v brazilském podnebí velice daří, za loňský rok se pouze v oblasti São Paula a Triângulo Mineiro sklidilo více než 264 milionů beden pomerančů. Zemědělci se však každý rok potýkali se stejným problémem, a to, jak předem odhadnout množství úrody.

Ilustrační fotografie

S řešením přišla startupová společnost Adroid Robotics ze São Paula, jež vyvinula speciální senzory, které zemědělci připevňují na své zemědělské stroje a skenují tak počet pomerančů na každém stromě. Kromě počtu plodů je přístroj schopen také shromažďovat data rychlosti zrání, růstu, objemu plodů atp.

Společnost po velkém úspěchu s pomeranči vyvíjí obdobný prototyp pro odhad počtu plodů manga a těší se také spoluprací s německou firmou Bayer, která chce technologii rozšířit do celého světa.

Jihoameričané jsou posedlí krásou. Investují do ní navzdory krizi

Investice v oblasti zemědělství každým rokem prudce rostou, v loňském roce se v Brazílii vyšplhaly až na 126 milionů dolarů, cifru dvojnásobně vyšší než v roce 2020. „Zemědělství je na vzestupu, aby zajistilo světovou potravinovou bezpečnost, nejen kvůli problémům spjatých s pandemií covidu-19, ale také s právě probíhající válkou na Ukrajině,“ tvrdí Gustavo Araújo, ředitel jednoho z největších inovačních center v zemi – District.

Startupovým společnostem však nejde jen o zisk a větší úrodu, některé se zaměřují také na pomoc životnímu prostředí. Jednou z takových společností je např. Tarvos, jež vyvinula speciální pasti proti škůdcům, aby zamezila užívání postřiků, které mají krom škůdců negativní vliv i na rostliny samotné. 

K tomu, aby mohly nové technologie v praxi fungovat, je zapotřebí internetové pokrytí, jež chybí ve více než 30 % zemědělských oblastí. Na tuto problematiku se však zaměřila internetová společnost Claro, jež se spolu se společností John Deere snaží o jejich pokrytí signálem 4G.

Zpracoval kolektiv pracovníků kanceláře CzechTrade Brazílie.
Zdroj: exame.com

• Oblasti podnikání: Zemědělství a lesnictví
• Teritorium: Amerika | Brazílie | Zahraničí