Státní dotace mohou v Maďarsku podpořit výstavbu a renovaci bytů

Maďarská vláda posiluje možnosti státní podpory k výstavbě a renovaci bytů.

Nové projekty výstavby a renovace domů mohou významně podpořit vládní demografický program a zlepšit postavení stavebního průmyslu. Očekává se, že balíček opatření zásadně podpoří trh s bydlením a renovacemi. V případě prvního z nich by vládní balíček mohl v příštích dvou letech přinést až 20% růst, v druhém případě až 50procentní.

Kvůli zmírnění hospodářského útlumu způsobeného pandemií i pro podporu vládního demografického programu bylo vyhlášeno několik nových podpůrných opatření pro sektor bydlení.

Od 1. ledna 2021 se sazba DPH u nově postavených bytů opět sníží na pět procent. Kromě toho vláda vyhlásila Program na Renovaci domovů v čemž převezme polovinu nákladů na renovaci a modernizaci bydlení rodin, které vychovávají alespoň jedno dítě (do 25 let), a to až do výše 3 milionů HUF. Opatření vhodně zapadají do dosavadní vládní strategie: postupné rozšíření využívání státní podpory.

Novým prvkem je uznání důležitosti renovace a modernizace bydlení a věcná a přímá podpora těchto činností.

Ekonomický výzkumný ústav očekává, že v letech 2021 a 2022 bude moci z této podpory těžit až 120-150 tisíc rodin (v roce 2019 asi 150 bylo zrekonstruováno tisíc bytů).

Zpracoval kolektiv pracovníků kanceláře CzechTrade Maďarsko.
Zdroj: GKI

Pravidelné novinky e-mailem