Stavby za více než 40 milionů dolarů budou v Panamě pobírat daňové pobídky

Stavebnictví je jeden z pilířů panamské ekonomiky. Vytváří velký počet pracovních míst a výrazně přispívá k hrubému domácímu produktu. Uprostřed pandemie však došlo v sektoru k oslabení.

Ve snaze o opětovnou aktivaci stavebního sektoru schválila vláda návrh zákona, podle kterého stavební práce s investicí vyšší než 40 milionů dolarů mohou získat nové daňové pobídky. Tyto pobídky zahrnují daňové odpočty pro platbu daně z příjmu, významný odpočet po dobu tří let od vyhlášení stavu nouze vládou pro příslušnou platbu o udržovacím poplatku za nemovitosti zřízené podle horizontálního majetkového režimu. Pobídky v rámci stavebního sektoru se věnují zejména výstavbě budov pro turistické oblasti na celém území státu.

U nemovitostí s horizontálním vlastnictvím bude developer dostávat 50 % příslušného poplatku za údržbu, dokud nebudou domy plně obsazeny nebo převedeny na nového vlastníka nemovitosti. Tento typ pobídky se poskytuje nejdéle na tři roky bez zaplacení 100% udržovacího poplatku.

Uzavření stavebního průmyslu na pět měsíců v roce 2020 vedlo k denním ztrátám ve výši přibližně 30 milionů dolarů. Stavební průmysl je jedním z nejvíce postižených současnou krizí způsobenou covid-19, která je v zemi registrována od loňského března tohoto roku s poklesem hrubého domácího produktu (HDP) o 51,8 % a ztrátou 34 148 (11,8 %) pracovních míst. Stavebnictví je čtvrtým největším tvůrcem pracovních míst v zemi a do září 2020 v něm pracovalo přibližně 140 tisíc osob. Za posledních pět let přispěl stavební průmysl prostřednictvím daňových výnosů do státní pokladny částkou 721 milionů dolarů.

Zdroj: www.bnamericas.com 
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexiko.
• Oblasti podnikání: Ostatní | Stavebnictví a stavební materiály
• Teritorium: Mexiko