Stávka zaměstnanců v britském přístavu Felixstowe může narušit dodavatelské řetězce

Následky osmidenní stávky zaměstnanců největšího britského kontejnerového přístavu kvůli platům způsobí dlouhodobé problémy.

Protestní akce se týká přibližně 1900 členů odborového svazu Unite a je první podobnou akcí za posledních 30 let. Došlo k ní poté, co přístav odmítl 7% zvýšení mezd svým zaměstnancům.

Ilustrační fotografie

Kontejnerový přístav Felixstowe je největší ve Spojeném království a je zodpovědný za 48 % kontejnerů připlouvajících do Británie. Mezi stávkujícími jsou podle deníku The Guardian jeřábníci, obsluha strojů a stevardi. Očekává se, že stávka potrvá do pondělí 29. srpna, kdy je státní svátek.

Podle deníku Financial Times přístav ročně odbaví přibližně čtyři miliony kontejnerů, což znamená, že stávka by mohla ovlivnit obchod v hodnotě až 800 milionů dolarů.

Stavebnictví zažívá v Británii po pandemii boom. V čem jsou šance pro české firmy?

Analytická společnost The Russell Group předpokládá, že nejsilněji zasaženými odvětvími budou oděvní průmysl a elektronika. Lodní
gigant Maersk již předběžně reagoval na akci tím, že odklonil tři lodě z přístavu do jiných severoevropských destinací a monitoruje dalších 11 lodí, které by mohly být postiženy. Podle deníku Guardian mohou být kvůli stávkám další lodě přesměrovány do jiných britských nebo evropských přístavů.

Deník Telegraph rovněž uvádí, že dopady mohou trvat násobně déle než původní doba stávky. Flexport, internetová platforma pro nákladní dopravu, uvedla, že by mohlo trvat až 24 dní, než přístav dožene způsobené zpoždění. To by znamenalo potenciálně velké narušení dodavatelských řetězců napříč sektory zasahující až do předvánočního období.

Zdroj: Institute of Export & International Trade
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Spojené království

• Oblasti podnikání: Stavebnictví a stavební materiály
• Teritorium: Evropa | Velká Británie | Zahraničí