Stellantis bude ve Velké Británii vyrábět nový model užitkového elektrovozidla

Stellantis, společnost vlastnící automobilku Vauxhall (v rámci kontinentální Evropy pod názvem Opel), oznámila významnou investici stovek milionů liber do nové výroby ve své existující továrně Ellesmere Port.

Ta se má nově soustředit na výrobu nového modelu elektrických dodávek. Právě o lehčí užitková vozidla tohoto typu je v zemi velký zájem díky masivní expanzi doručovacích služeb.

Rozhodnutí firmy Stellantis přichází krátce poté, co Nissan avizoval své plány pro výrobu nového elektromobilu a baterií ve své továrně v Sunderlandu. Již dříve se spekulovalo, že pokud Nissan výrobu baterií v Sunderlandu potvrdí, další automobilky a dodavatelé brzy přijdou s plány v rámci přechodu k elektromobilitě a výrobě ve Spojeném království. Prohlášení Stellantisu tuto spekulaci o domino efektu potvrzuje.

Rozhodnutí pro novou výrobu právě v Ellesmere Port je pro továrnu záchranným lanem. Port Ellesmere dlouhodobě bojoval s propouštěním zaměstnanců, zatímco zájem o zde vyráběný model Vauxhall Astra ochaboval. Astra se navíc vyrábí s nižšími náklady také v nové továrně v Polsku.

Zatímco výroba automobilů se spalovacími motory je v Británii nákladná a často se automobilkám vyplácí relokace do levnějších zemí, v případě elektromobility zde vzniká řada příležitostí. Vysoká úroveň britského R&D sektoru spolu s vládní podporou elektromobility a zákazem prodeje spalovacích motorů od roku 2030 vytváří pro novou výrobu v Británii příznivé prostředí.

Zpracoval kolektiv pracovníku zahraniční kanceláře CzechTrade Spojené království.
Zdroj: Financial Times
• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl
• Teritorium: Evropa | Velká Británie | Zahraničí