Stockholm očima expatriotky

Jak se žije cizincům ve Stokholmu? O tom vypráví paní Elaina O’Shea.

Když se řekne slovo startup, každého pravděpodobně napadne Silicon Valley. Věděli jste ale, že Stockholm produkuje více miliardových společností (v amerických dolarech) na obyvatele než kterýkoli jiný region kromě kalifornského technologického centra? Spotify a Skype jsou nejspíš největší jména, která vzešla ze švédského hlavního města, a herní giganti jako King a Mojang (vývojář stojící za Minecraftem) se také prosadili na mezinárodní úrovni.

Digitální společnost

Expatrioti jsou zvyklí vypořádávat se s byrokracií. Ale to neznamená, že chtějí tolerovat, aby vše bylo zbytečně pomalé. Ve Stockholmu se není čeho bát, protože město nabízí obyvatelům více než 100 elektronických služeb v mnoha oblastech.

Index evropské ekonomiky a společnosti Evropské komise (DESI) řadí Švédsko k jednomu z lídrů v EU v oblasti digitalizace. Švédsko je na druhém místě za Finskem a daleko před významnými ekonomikami jako je Velká Británie, Německo a Francie.

Obyvatelé a podniky těží z rychlého širokopásmového připojení po celém Stockholmu. Mají také obrovský výběr možností rychlých plateb, protože Švédsko vede závod o první téměř bezhotovostní společnost. Ve Stockholmu můžete všude platit kartou a mnoho dalšího lze dělat online, např. změna adresy trvalého bydliště.

Všude se domluvíte anglicky

Mezinárodní obyvatelé Stockholmu říkají, že úroveň angličtiny je ve města na vysoké úrovni, což jim ulehčuje život.

Švédsko je již dlouho jedním z celosvětových lídrů v oblasti znalosti angličtiny jako druhého jazyka a nedávno se umístilo na čtvrtém místě v indexu anglických znalostí.

Skvělá angličtina a velký rozvoj IT společností je i dobrým předpokladem pro navázání obchodních kontaktů a oslovení místního trhu českými exportéry, a to samozřejmě nejen v této oblasti.

Aktivitám český podnikatelů je připravena pomoci zahraniční kancelář CzechTrade Skandinávie se sídlem ve  Stockholmu.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Skandinávie.
Zdroj: T
he Local
• Oblasti podnikání: Software a ICT služby
• Teritorium: Evropa | Švédsko | Zahraničí