Strojírenská výroba v Itálii vzrostla v prvním čtvrtletí 2021 o 15,6%

Italský strojírenský sektor hlásí oživení výroby. Ohrozit ji však může vysoká cena vstupních surovin.

Po propadu zaznamenaném v roce 2020 (-13,5 %) byl v prvním čtvrtletí roku 2021 zaznamenán nárůst strojírenské výroby o 15,6 % v důsledku oživení domácí poptávky a světového obchodu. Ve srovnání s posledním čtvrtletím roku 2020 došlo k růstu o 0,8 %.

Aktuálně vykazují italské firmy z oblasti zpracování kovů až dvouciferné nárůsty – je však třeba zdůraznit, že se srovnávají data mezi březnem 2021 a březnem 2020, kdy prakticky došlo k uzavření výroby. Strojírenský průmysl by mohl v nadcházejících měsících zaznamenat další oživení, nicméně „klima nejistoty“ zůstává.

Prozatím však 53 % společností hlásí nárůst objednávek; 42 % očekává nárůst výroby; 16 % věří, že je třeba zvýšit současnou úroveň zaměstnanosti v příštích šesti měsících a pouze 8 % společností se domnívá, že je třeba snížit stav zaměstnanců.

Jedním z faktorů, který by mohl tomuto oboru přinést nemalé problémy, je rostoucí cena nákladů na suroviny. Kvůli příliš velkým cenám by mohl být ohrožen chod až 14 % společností. A to není rozhodně málo.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Milán.
Zdroj: Federmeccanica
• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Evropa | Itálie | Zahraničí