Superrychlý dýchací test na covid-19 by měl Nizozemsko vrátit do starých kolejí

Test detektuje během minuty, jestli člověk nemá covid-19.

Každý, kdo se příští měsíc vydá na testování korony, může nejprve u vstupu do testovací stanice dostat dýchací test. Měřič dechu, tzv. “nos” vyvinutý v Nizozemsku může třem čtvrtinám návštěvníků okamžitě říci, zda mají covid-19.

Jedná se o hrubý předvýběr a mohlo by to ušetřit desítky tisíc testů denně a výrazně zmírnit tlak na testovací stanice. Dýchací test tak nabízí řešení pro školy, firmy a zdravotnické pracovníky: každý, kdo koronu rozhodně nemá, to okamžitě uslyší a může se vrátit do práce; zbytek musí ještě podstoupit následný test na vyloučení. Ministerstvo zdravotnictví, sociálních věcí a sportu objednalo stovky testů od leidenské společnosti Breathomix.

V posledních týdnech proběhla zkouška testů na zkušební stanici v Amsterdamu. „Výsledky jsou velmi pozitivní,“ říká Rianne de Vries z Breathomix. „Zařízení dělá přesně to, v co jsme doufali. To znamená, že s vysokou mírou přesnosti pro většinu lidí dokáže určit, že koronu nemají.“
Dýchací testy mohou časem také pomoci při různých sportovních a jiných akcích, věří profesorka inovativních chirurgických technik Nicole Bouvy (Maastricht UMC), která zkoumá některé další „elektronické nosy – rychlotesty“. „Opravdu věřím, že se jedná o způsob, jak dostat společnost zpět do starých kolejí. Je to super rychlý test s okamžitými výsledky. A nic to nestojí.“

De Vries, která stále pracuje na své diplomové práci, zahájila Breathomix před dvěma lety s několika dalšími mladými vědci, aby dále rozvíjeli „Spironose“. V té době bylo zařízení určeno jako dechový analyzátor k detekci stavů, jako je astma, CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc) a vyhledání rakoviny.

Funguje však i na covid-19, podle výsledků studie, kterou Breathomix provedl v testovací stanici společně s Leidenským univerzitním medickým centrem a s nemocnicí v Rotterdamu. Do stanice přišlo více než 1800 lidí, z nichž asi 1350 mohlo jít domů okamžitě po dechovém testu, říká infektolog Geert Groeneveld (LUMC), který studii vedl.

Náustek
Cvičením stroje s dechem stovek lidí s koronou i bez ní se “nos” naučil rozpoznávat, kdo alespoň koronu nemá. Ale z dlouhodobého hlediska je také možné naučit zařízení rozpoznávat, kdo je pozitivní.

Celkově test trvá tři čtvrtě minuty: dýcháte do přístroje asi půl minuty a několik sekund čekáte na výsledek. Dmychadlo lze poté znovu použít po dezinfekci a výměně náustku a filtru. Test stojí pár eur.

Otázkou je, zda test také rozpozná „asymptomatické“ infikované lidi, tedy ty, kteří virus produkují, ale nemají žádné příznaky nemoci. Protože takoví zdánlivě zdraví lidé do testovacích stanic často nechodí.

Alkohol
Při širším nasazení předpokládá Bouvy také logistický problém: „Pokud test použijete na stadionu a najdete někoho, kdo by mohl být pozitivní, musíte okamžitě reagovat.“ Koneckonců, Covid je nemoc, kterou je nutné legálně hlásit. „Takže vždy musí existovat linka na GGD (místní zdravotnickou linku) nebo na praktického lékaře,“ říká Bouvy.

Elektronický nos má ale menší technickou nevýhodu: pokud detekuje alkohol, okamžitě zobrazí chybnou zprávu. Dezinfekce proto není možná alkoholem. „A neměli byste pít 6 až 8 hodin předem,“ říká Groeneveld. „Přístroj se s alkoholem ještě neumí vyrovnat.“

Zdroj: www.volkskrant.nl
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Benelux
• Témata: Koronavirus svět
• Teritorium: Nizozemsko