Zdroj: CzechTrade

Švédové hodlají vyrábět solární energii na severu země

Severské podnebí s temnými zimními měsíci, sněhem a mrazem nezní jako ideální podmínka pro výrobu elektřiny pomocí solárních článků ve Švédsku, ale výzkum ukazuje, že podmínky jsou lepší, než si myslíme.

Dobré podmínky pro solární energii v severním Švédsku. To je poselství, které chce vědecký park Piteå prostřednictvím projektu Arctic Solar rozšířit mezi malé a střední podniky, aby povzbudil více lidí k tomu, aby se stali vlastními výrobci energie a investovali do solární energie. 

Ilustrační fotografie

Linnea Assmundsonová z Piteå Science Park má jasno v tom, že podmínky pro solární energii na severu Švédska jsou ve srovnání s podmínkami jižněji v zemi nepochybně zvláštní. „Je to dáno především sněhem a ledem, které při usazování na solárních panelech mohou snížit nebo dokonce zlikvidovat výrobu,“ říká Linnea Assmundsonová.

Upozorňuje také že mnoho družic používaných k získávání údajů o ozáření obíhá kolem rovníku a způsobují problémy, zejména při měřeních a simulacích. „Jakmile překročí šedesátou pátou rovnoběžku, měření se zkreslí. Musí se proto korigovat a dosud neexistoval žádný dobrý způsob, jak to udělat,“ vysvětluje Assmundsonová a dodává, že proto pracovali na zpřístupnění nástroje vyvinutého univerzitou v Gävle.

ExportMag: Světelný tunel nebo les ze skla. Česká svítidla září za mořem i v Arábii

Zdůrazňuje však, že chladné počasí má na solární panely pozitivní vliv a že účinnost panelů se zvyšuje, čím je chladněji. I když v prosinci a lednu, kdy je sluneční záření velmi nízké, prakticky neexistuje, domnívá se proto, že podmínky pro solární energii jsou v severním Švédsku obecně dobré a že jsou zde velké možnosti vyrábět hodně elektřiny během světlých částí roku.

Dodávky sofistikovaných solárních zařízení by mohly být příležitostí i pro české dodavatele. V jejich exportních snahách do severských zemí je připravena pomoci asistencí zahraniční kancelář CzechTrade se sídlem ve švédském Stockholmu.  

Autor: Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Skandinávie.
Zdroj: Anette Wennberg, https://www.energinyheter.se/

• Teritorium: Evropa | Švédsko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Energetika

Doporučujeme