Švédská centrální banka posouvá projekt digitální měny

Dle Computer Weekly švédská centrální banka odložila pilotní projekt digitální měny nejméně o další rok.

Švédská centrální banka Riksbank vytvořila projekt zaměřený na porozumění tomu, jak může digitální měna fungovat, včetně toho, jaké technologie by ji mohly podpořit. Projekt Riksbank, který byl zahájen v roce 2017, byl prodloužen do února příštího roku.

Společnost Accenture byla v loňském roce najata, aby vybudovala technologickou platformu pro pilotní e-korunu.

Vše je na počátku a podle centrální banky není nic jistého: „V současné době neexistuje žádné rozhodnutí o vydání e-koruny nebo o tom, jak by mohla být e-koruna navržena či jakou technologii lze pro tento projekt použít.“

Práce se společností Accenture otestuje možnosti platby, vkladu a převodu digitální e-koruny. Budou probíhat zkoušky s uživateli, kteří budou moci držet e-korunu v digitální peněžence a provádět standardní transakce, jako jsou platby, vklady a výběry peněz pomocí mobilní aplikace.

Hlavním cílem tohoto pilotního projektu je, aby Riksbank zvýšila své znalosti digitální koruny vydané centrální bankou, uvádí se prohlášení centrální banky.

V globálním měřítku Švédsko relativně pokročilo ve zkoumání možného využití digitálních měn centrálními bankami.

Švédsko a Norsko jsou často uváděny jako země mající nejblíže k tomu, aby se staly bezhotovostními, a pandemie covid-19 by mohla tuto skutečnost urychlit.

Švédská rada pro maloobchod a velkoobchod ve skutečnosti předpověděla, že 50 % jejich členských obchodů neplánuje po roce 2025 přijímat jako způsob platby hotovost. Kvůli riziku šíření covid-19 prostřednictvím kontaktu se používání hotovosti dramaticky snížilo po celém světě. Jakmile si lidé zvyknou používat alternativní platební metody, jako jsou mobilní peněženky a bezkontaktní karty, je nepravděpodobné, že by se vrátili k hotovosti.

Severské země by mohly být průkopníkem nových platebních metod i potenciálních digitálních měn. To je často považováno za testovací základnu pro nové technologie a v severských zemích existuje bohatý fine-tech ekosystém, který se částečně vyvinul i kvůli otevřenosti lidí v regionu novým digitálním platebním metodám.

S asistencí při svých exportních aktivitách ve Skandinávii se neváhejte obrátit na zahraniční kancelář agentury CzechTrade ve Stockholmu. Rádi vám pomůžeme s vaším exportním záměrem na individuální bázi.

Připravil kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Skandinávie.
Zdroj:
Computer Weekly
• Oblasti podnikání: E-commerce | Obchod | Služby
• Teritorium: Evropa | Švédsko | Zahraničí