Švédská ekonomika je zasažena koronavirem méně než ostatní země

Švédská ekonomiky se poměrně rychle zotavuje. Volná pravidla v boji proti koronaviru na jaře a masivní podpora vlády má za výsledek menší zpomalení tempa ekonomiky, než se čekalo.

Přístup Švédska k pandemii na jaře tohoto roku byl často diskutován v jiných evropských zemích, protože se nerozhodlo nezavádět přísná opatření, ale spokojilo se pouze s pravidly ve formě doporučení pro chování občanů. Do značné míry tedy Švédsko udržovalo podniky otevřené a spoléhalo se na dobrovolná doporučení pro omezení lidského kontaktu.

Švédsko však zaznamenalo jednu z nejvyšších úmrtností v Evropě v poměru k velikosti populace a někteří zdravotnictví ve funkci uvedli, že nyní litují původního přístupu. Ochránilo tedy rozhodnutí nezavádět povinná opatření jejich ekonomiku? Do jisté míry ano.

Nová čísla ukazují, že švédská ekonomika v období od dubna do června oproti předchozím třem měsícům klesla o 8,6 %, což je lepší výsledek než v mnoha jiných zemích EU. I přesto však zaznamenal největší čtvrtletní pokles za poslední desetiletí. K tomu různé předpovědi odhadují, že švédská ekonomika v letošním roce poklesne ještě o 5 %, což platí i pro zbylé skandinávské země.

„Je to podle očekávání dramatický pokles, ale ve srovnání s jinými zeměmi je to podstatně lepší, například s těmi v jižní Evropě,“ uvedl hlavní analytik banky Nordea Torbjorn Isaksson. Pro porovnání Španělsko zaznamenalo ve stejném období pokles o 18,5 %, zatímco francouzská a italská ekonomika se snížily o 13,8 %, respektive 12,4 %.

Poměrně rychlé oživení švédské ekonomiky znamená též stále poměrně dobré obchodní příležitosti pro exportéry z České republiky, i když je samozřejmě nutné počítat v tomto ohledu i se zvýšenou konkurencí, protože na Skandinávský trh se nyní logicky upíná pozornost a naděje výrobců z jiných částí Evropy.

Kancelář CzechTrade ve Stockholmu, s působností i pro další Skandinávské země, je připravena řešit vstup českých firem na místní trh převážně na individuální bázi. Služby CzechTrade jsou navíc až do konce roku 2020 v rámci pomoci firmám zmírnit dopady krize COVID-19 zdarma. 

Zpracoval kolektiv pracovníků kanceláře CzechTrade ve Stockholmu.
S použitím zdroje: BBC https://www.bbc.com/news/topics/c77jz3md4rwt/sweden
• Témata: Koronavirus svět
• Teritorium: Švédsko