Švédská farmaceutická společnost Recipharm je na prodej

Současná situace pandemie koronaviru přeje prodejům lokálních farmaceutických společností nadnárodním gigantům. Ve Švédsku je na prodej firma Recipharm za 2,1 miliardy USD.

Soukromá kapitálová společnost EQT nabídla převzetí švédské farmaceutické společnosti Recipharm za 2,1 miliardy USD, což je nejnovější z řady dohod podporujících poptávku po cílech zdravotní péče.

EQT nabízí akcionářům hotovost na akcii ve výši 220 švédských korun (34,8 USD), v porovnání s páteční uzavírací cenou 179 korun. Navrhuje také poskytnout držitelům seniorních nezajištěných konvertibilních dluhopisů Recipharm 1,43 miliardy korun v hotovosti za 1 milion korun v souhrnu jistiny konvertibilních dluhopisů, uvádí se v pondělním prohlášení.

Nabídka přichází jen dva dny poté, co AstraZeneca souhlasila s koupí společnosti Alexion Pharmaceuticals za hotovost a akcie v hodnotě 39 miliard USD. Mezi další nedávno ohlášené dohody patří Gilead Sciences, nákup německého výrobce léků proti hepatitidě MYR GmbH za 1,4 miliardy USD, a akvizice společnosti NBE-Therapeutics společností Boehringer Ingelheim za 1,2 miliardy eur.

Nabídka EQT také reflektuje zprávy od Recipharm, že látka, kterou vyvíjí, Erdostein, pomáhala pacientům covidu zotavit se poté, co byli propuštěni z nemocnice. Společnost, jejímž největším akcionářem je švédský stát se zhruba 16 procentním podílem, zaznamenala letos nárůst ceny akcií asi o 36 procent.

Stockholmská společnost EQT již zajistila vlastnictví přibližně 25,7 procenta akcií a 74,3 procenta hlasů ve společnosti Recipharm prostřednictvím svého předsedy Larse Backsella a jejího výkonného ředitele Thomase Eldereda. Dohoda má hodnotu 17,9 miliardy švédských korun, což je zhruba 2,1 miliardy USD.

Nabídka je plně financována kombinací fondů dostupných ve společnosti Roar BidCo, skrze kterou EQT zadává nabídku prostřednictvím dopisu o kapitálovém závazku vydaného EQT IX.

Opatření proti pandemii koronaviru ve Švédsku jsou relativně mírná a o lockdownu vláda země neuvažuje. Stále tedy běží normální život, včetně toho obchodního, což může být dobrou příležitostí i pro české exportéry, pokud mají zajímavý produkt a dobrou strategii pro vstup na severský trh. V jejich aktivitách jim je připravena pomoci zahraniční kancelář CzechTrade Skandinávie se sídlem ve Stockholmu.

Připravil kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Skandinávie.
Zdroj: www.businesstimes.com.sg
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Farmaceutický průmysl
• Teritorium: Evropa | Švédsko | Zahraničí