Švédská Scania začne po akvizici vyrábět nákladní automobily v Číně

Švédského výrobce nákladních vozidel Scania koupila společnost pro výrobu kamionů v Číně, uvedla agentura Reuters.

Podle oficiální zprávy získala Scanii společnost Nantong Gaokai se sídlem v čínském východním městě Rugao. Akvizice jí umožňuje získat licenci na výrobu nákladních vozidel v Číně. Tento krok nastal poté, co Scania uvedla, že bude investovat do technologií a vývoje montáže baterií ve Švédsku. Nantong Gaokai byl dříve jednotkou ve státní společnosti Jiangsu Gaokai Investment Development Group.

Celkový prodej nákladních vozidel v Číně vyskočil od ledna do října 2020 o 24 % na 3,87 milionu vozidel, což bylo způsobeno vládními investicemi do infrastruktury a modernizací kupujících v souladu s přísnějšími emisními pravidly. Čína chce, aby nákladní automobily byly čistší, chytřejší a bezpečnější.

Na trhu do značné míry dominují místní výrobci automobilů, včetně FAW Jiefang Group Co Ltd., Dongfeng Motor Group Co Ltd. a Sinotruk Hong Kong Ltd., které nabízejí cenově konkurenceschopnější vozidla. Všechny nákladní vozy Scania prodávané v Číně jsou dováženy a ceny jsou tak výrazně vyšší než u domácích konkurentů.

I další mezinárodní výrobci nákladních vozidel, včetně MAN SE a nákladních vozidel Volvo, uzavírají partnerství s čínskými společnostmi. Agentura Reuters již dříve informovala o plánu společnosti Daimler AG na výrobu nákladních vozidel značky Mercedes-Benz prostřednictvím společného podniku se společností Beiqi Foton Motor Co Ltd. v Pekingu.

Plány společnosti Scania na výrobu nákladních automobilů v Číně mají dopad i na české dodavatele automobilových komponentů do Švédska. S vyhledáním nových obchodních příležitostí je českým podnikům připravena pomoci zahraniční kancelář CzechTrade ve Skandinávii se sídlem ve švédském Stockholmu.

Připravil kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Skandinávie. 
Zdroj: 
https://www.businesstimes.com.sg/transport/swedens-scania-to-start-making-trucks-in-china-after-acquisition
• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl
• Teritorium: Švédsko