Švédská společnost Ericsson ve třetím čtvrtletí překvapila čistým ziskem

Oživení švédské ekonomiky po pandemii koronaviru přichází relativně rychle, jak dokazují výsledky telekomunikačního giganta, firmy Ericsson.

Švédský výrobce telekomunikací Ericsson ve středu vykázal nejvyšší ziskovost od roku 2006, přičemž výsledky za třetí čtvrtletí předčily všechna očekávání. Ericsson vykázal čistý zisk za tři měsíce do září ve výši 5,6 miliardy švédských korun (522 milionů eur, 622 milionů dolarů) ve srovnání se ztrátou ve stejném období v předchozím roce ve výši 6,9 miliardy korun, kdy musela provést velké rezervy. Prodeje ovšem vzrostly jen o 0,6 procenta na 57,5 miliardy korun.

Společnost uvedla, že zatímco pandemie koronaviru „poškodila příjmy několika našich zákazníků a v některých případech to vedlo ke snížení kapitálových výdajů, nezaznamenali jsme žádný negativní dopad na naše podnikání.“ Hrubá marže dosáhla 43,2 procenta, což je nejvyšší úroveň od roku 2006 a zároveň jde o vyšší číslo, než které očekávaly prognózy analytiků, tedy 39,4 procenta.

„Zůstáváme pozitivní, pokud jde o dlouhodobější výhled průmyslu a společnosti Ericsson,“ uvedl ve svém prohlášení šéf společnosti Borje Ekholm.

Ericsson se ukázal jako klíčový hráč v 5G systémech spolu s finskou Nokií a čínskou skupinou Huawei, jejíž pozice se ve Spojených státech dostala do ohrožení kvůli jistým obviněním směrem k této společnosti. Společnost Huawei tato obvinění sice popírá, ale přesto je z USA a čím dál více i ze zemí EU vytlačována, takže zde zůstávají hlavními dodavatelemi 5G technologií Ericsson a Nokia.

Pokud se týká obchodu jako takového, i na příkladu firmy Ericsson lze vidět, že oživení švédské ekonomiky probíhá relativně rychle, což může být i příležitostí pro české exportéry zboží a služeb. S vyhledáním kontaktů na potenciální obchodní partnery je připravena českým podnikatelům pomoci zahraniční kancelář CzechTrade ve Stockholmu s působností pro celou Skandinávii.

Článek připravil kolektiv pracovníků CzechTrade Skandinávie.
S využitím zdroje: The Local
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Obchod | Služby
• Teritorium: Evropa | Švédsko | Zahraničí