Zdroj: CzechTrade

Švédská vláda usiluje o povolení nových jaderných reaktorů

Švédsko připravuje legislativu, která umožní výstavbu dalších jaderných elektráren. Chce tak zvýšit výrobu elektřiny v severské zemi a posílit energetickou bezpečnost. To by mohlo být dobrou exportní příležitostí i pro české firmy.

Švédský premiér Ulf Kristersson se společně se svou vládou pokouší zvrátit proces postupného zavírání reaktorů, který byl implementován v posledních několika desetiletích a kvůli kterému se země více spoléhá na obnovitelné, ale v mnoha ohledech méně předvídatelné zdroje energie.

Ilustrační fotografie

Navrhovaná nová legislativa, kterou ještě musí schválit parlament, by umožnila výstavbu nových reaktorů na dalších místech po celém Švédsku. Nová legislativa by v nejlepším případě mohla vstoupit v platnost v březnu následujícího roku. „Máme zřejmou potřebu větší výroby elektřiny ve Švédsku. To, co dnes děláme, je změna legislativy, která umožní výstavbu více jaderných reaktorů na více místech,“ řekl Kristersson.

Švédsko má v současné době šest funkčních reaktorů a dočasné uzavření některých z nich kvůli údržbě přispělo v posledních měsících k růstu cen elektřiny v této severské zemi.

Kostarika vstoupila mezi nejvyspělejší země. Nesrazil ji ani obří útok ruských hackerů

Nová legislativa by zrušila stávající pravidla, která omezují celkový počet reaktorů na deset a zakazují výstavbu reaktorů na jiných místech, než kde v současnosti existují, čímž by se otevřely dveře pro stavbu menších reaktorů, které mnozí považují za nejhospodárnější jadernou variantu.

Výstavba nových jaderných reaktorů by mohla být i dobrou příležitostí pro české exportéry v oblasti energetiky a strojírenství, v jejichž úsilí je připravena asistovat zahraniční kancelář CzechTrade Skandinávie se sídlem ve Stockholmu.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Skandinávie.
Zdroj: Niklas Pollard a Anna Ringstrom

• Oblasti podnikání: Energetika
• Teritorium: Evropa | Švédsko | Zahraničí