Švédské malé podniky získají pomoc ve výši 570 milionů USD

Švédská vláda pokračuje v pumpování peněz do ekonomiky. Malé podniky nyní dostaly nabídku využít granty v celkové výši pěti miliard švédských korun.

Švédská středo-levá vláda nabídne malým podnikům granty v celkové výši pěti miliard švédských korun (570 milionů dolarů), které nahradí ztracené příjmy během koronavirové pandemie, uvedla ve středu tisková agentura TT. 

Peníze, maximálně 120 000 korun na podnik, poputují společnostem, které nebyly zahrnuty v předchozích opatřeních, a pokrývají až 75 % ztráty příjmů od března do července. „Opatření vstoupí v platnost na podzim, aby pomohla malým společnostem, které zažily opravdu těžké období,“ uvedla Annie Loof, vedoucí strany Center.

Vláda sociálně demokratických zelených přislíbila ve svém rozpočtu na rok 2021, který bude zveřejněn 21. září, více než 100 miliard korun dalších výdajů. Strana středu není součástí vlády, ale menšinová koalice potřebuje svou podporu, aby mohla schválit rozpočet. Vláda dříve uvedla, že dá dalších 1,5 miliardy korun na podporu sektoru kultury v roce 2020 a další jednu miliardu na rok 2021.

Švédsko, které zaznamenalo přibližně 5800 úmrtí na koronavirus, se rozhodlo proti přísnému uzamčení, které ponechalo školy a mnoho podniků otevřených. Ekonomika však přesto dosáhla velkého zásahu a ve druhém čtvrtletí poklesla o 7,7 %. Očekává se, že za celý rok HDP poklesne kolem 4,5 %, což je mírnější pokles než v mnoha jiných evropských zemích.

Poměrně rychlé oživení švédské ekonomiky znamená též stále poměrně dobré obchodní příležitosti pro exportéry z České Republiky, i když je samozřejmě nutné počítat v tomto ohledu i se zvýšenou konkurencí, protože na Skandinávský trh se nyní upíná pozornost a naděje výrobců i z jiných částí Evropy.

Kancelář CzechTrade ve Stockholmu, s působností i pro další Skandinávské země, je připravena řešit vstup českých firem na místní trh převážně na individuální bázi. Individuální služby CzechTrade jsou navíc až do konce roku 2020 v rámci pomoci firmám zmírnit dopady krize covidu-19 zdarma. 

Zpracoval kolektiv pracovníků kanceláře CzechTrade ve Stockholmu.
S použitím zdroje: https://www.reuters.com/article/health-coronavirus-sweden-budget/swedish-small-businesses-to-get-570-mln-aid-news-agency-tt-idUSL8N2G65UG (Autor: Simon Johnson, Reuters)
• Témata: Koronavirus svět
• Teritorium: Švédsko