Zdroj: CzechTrade

Švédské Volvo začalo testovat nákladní vozy s palivovými články poháněnými vodíkem

Společnost Volvo Trucks uvedla, že začala testovat vozidla, která používají palivové články poháněné vodíkem, přičemž švédská firma tvrdí, že jejich dojezd by mohl dosáhnout až 1000 kilometrů.

Firma uvedla, že tankování jejich vozidel bude trvat méně než 15 minut. Zákaznické pilotní projekty mají začít v příštích několika letech, přičemž komercializace je plánována na druhou část tohoto desetiletí.

Ilustrační fotografie

Poskytovatelem palivových článků bude Cellcentric, společný podnik s Daimler Truck, který byl založen v březnu 2021. Podle prezidenta společnosti Volvo Trucks budou elektrická nákladní vozidla s palivovými články na vodíkový pohon vhodná zejména pro dlouhé vzdálenosti a těžké, energeticky náročné úkoly.

Elektrifikace dálkových a těžkých nákladních vozidel představuje svůj vlastní soubor výzev. Kamionová doprava na dlouhé vzdálenosti potřebuje pokročilé technologie pro vysokovýkonné nabíjení a nebo velké baterie. Zaměření společnosti Volvo Trucks na technologie s nulovými emisemi ji postaví do konkurence se společnostmi, jako jsou Tesla a partner Daimler Truck, které obě vyvíjejí elektrická nákladní vozidla.

Jaké nové typy letounů nabízejí tuzemští výrobci?

Zatímco v některých oblastech panuje nadšení z potenciálu vozidel na vodíkový pohon, existují překážky, pokud jde o rozšiřování tohoto sektoru, což potvrdila společnost Volvo Trucks. Poukázala na výzvy, včetně rozsáhlých dodávek zeleného vodíku a také skutečnosti, že infrastruktura pro doplňování paliva pro těžká vozidla musí být vyvinuta.

Rozvoj výroby vodíkových aut je též velkou exportní příležitostí pro dodavatele těchto technologií z České republiky, a to nejen pro Volvo, ale dalšího velkého výrobce, automobilku Scania, na kterého může české firmy pomoci zkontaktovat zahraniční kancelář CzechTrade ve Švédsku.

Článek připravil kolektiv pracovníků CzechTrade se sídlem ve švédském Stockholmu a s působností pro celou Skandinávii.
Zdroj: www.cnbc.com

• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl
• Teritorium: Evropa | Švédsko | Zahraničí