Švédsko bude domovem velké ocelárny poháněné „největší zelenou vodíkovou továrnou na světě“

Společnost H2 Green Steel, založená v roce 2020, plánuje postavit továrnu na výrobu oceli, vyrobenou pomocí „bezfosilního výrobního procesu“.

Švédská firma podporovaná investory, mezi kterými je i zakladatel Spotify Daniel Eko, plánuje na severu země postavit zařízení na výrobu oceli, které bude poháněno tím, co investor označuje za „největší zelenou vodíkovou elektrárnu na světě.“

Společnost H2 Green Steel, která byla založena v roce 2020, se zaměří na ocel vyráběnou pomocí „bezfosilního výrobního procesu“, a bude se snažit dodávat evropským výrobcům svůj konečný produkt.

V oznámení začátkem tohoto týdne společnost – kterou povede Henrik Henriksson, současný generální ředitel společnosti Scania – uvedla, že výroba oceli bude zahájena v roce 2024, a bude sídlit ve švédském regionu Norrbotten. Do roku 2030 je cílem tohoto podniku mít kapacitu na výrobu 5 milionů tun oceli ročně.

“Klimatická krize je největší výzvou naší doby,” uvedl Henriksson v prohlášení vydaném v úterý. “A vzhledem k enormnímu vlivu oceli na udržitelný rozvoj jiných průmyslových odvětví je rychlá změna ocelářského průmyslu nesmírně důležitá,” dodal.

Podle Mezinárodní energetické agentury je odvětví železa a oceli každoročně odpovědné za 2,6 gigatun přímé emise oxidu uhličitého, což byla v roce 2019 vyšší hodnota než přímé emise z odvětví, jako jsou cement a chemický průmysl.

Henrisson dále uvádí, že ocelářský průmysl je „největším průmyslovým spotřebitelem uhlí, které potřebuje na přibližně 75% své energetické poptávky“.

Velikost vodíkové elektrárny H2 Green Steel bude 800 megawattů, přičemž její konečný produkt nahradí uhlí a koks v procesu výroby oceli.
Vodík lze vyrábět mnoha způsoby. Jedním z nich je použití elektrolýzy, kdy elektrický proud rozdělí vodu na kyslík a vodík. Pokud elektřina použitá v tomto procesu pochází z obnovitelného zdroje, jako je vítr nebo sluneční energie, pak se nazývá „zelený“ nebo „obnovitelný“ vodík.

Největším akcionářem společnosti je investiční společnost Vargas, spoluzakladatel výrobce baterií Northvolt.

Společnost H2 Green Steel v současné době uzavírá kapitálové financování řady A ve výši 50 milionů EUR (přibližně 61,1 milionu USD). Mezi investory patří Scania, EIT InnoEnergy a zakladatel Spotify Daniel Ek. V počáteční fázi projektu dosáhne celkové financování zhruba 2,5 miliardy eur. Finančními poradci společnosti jsou Societe Generale , KfW IPEX-Bank a Morgan Stanley .

Výroba oceli je jedním z mnoha průmyslových procesů připravených ke zlepšení, pokud jde o emise a další metriky související s udržitelností.

Dobré příležitosti v oblasti inovativních technologií se naskýtají ve Švédsku i v menším měřítku. Při exportních snahách českých vývozců do Skandinávie je připravena pomoci na individuální bázi zahraniční kancelář CzechTrade se sídlem ve Stockholmu.

Článek připravil kolektiv pracovníků CzechTrade Skandinávie se sídlem ve švédském Stockholmu.

Zdroj: zpravodajský server CBNC, Anmar Frangoul
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade ve Švédsku.
• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Energetika | Hutní výroba
• Teritorium: Evropa | Švédsko | Zahraničí