Švédsko chce přeměnit prázdné kanceláře na byty

Švédsko si klade za cíl přeměnit prázdné obchody a kanceláře na byty. Těch na trhu schází přibližně 140 tisíc.

Trh s bydlením je už dlouho Achillovou patou švédské ekonomiky. Vláda proto nyní zkoumá, zda by prázdné komerční nemovitosti v důsledku pandemie covid-19 mohly být přeměněny na obytné prostory tak, aby pomohly vyrovnat nedostatek přibližně 140 000 bytů.

Díky složitým předpisům patří stavební náklady k nejvyšším v Evropě. Úleva z hypotéky, nulová daň z nemovitosti a vysoce regulovaný trh s nájemným způsobily zvýšení cen nakupovaných nemovitostí, a tím i úroveň dluhu domácností.

Zvýšení tempa přeměny z komerčních na rezidenční nemovitosti by mohlo pomoci zmírnit tlak, což je motivace, která by se mohla potenciálně replikovat v jiných zemích s nedostatkem bytů, jako například v Británii či Nizozemsku. Švédská národní rada pro bydlení, která je státní agenturou, má za úkol zjednodušit složitá stavební pravidla země, aby pomohla plánům konverze nemovitostí.

Přibližně pětina z pěti milionů švédských pracovníků pravděpodobně zůstane po uvolnění pandemie doma, ukázala studie Evropského institutu pro analýzu chování a univerzit v Göteborgu a Lundu, což znamená, že mnoho společností bude potřebovat menší kanceláře.

„Nebudeme se vracet k situaci, která byla před pandemií, takže není rozumné pronajímat si tak velké kancelářské prostory, jak jsme původně zamýšleli,“ uvedla Helen Stoye, zástupkyně generálního ředitele švédského statistického úřadu. Ten se nedávno přestěhoval do nových prostor. Kancelář bude mít o 200 stolů méně a její celková plocha bude 7900 metrů čtverečních, což je pokles téměř o polovinu.

Uznala, že její organizace – stejně jako mnoho dalších – se předtím mračila na lidi, kteří chtěli pracovat z domova. „Ale během pandemie jsme viděli, že práce z domova funguje opravdu dobře,“ řekla.

S poklesem počtu obchodních center v centrech měst dochází také k zavírání mnoha obchodů, zatímco online hráči jako Amazon – který na začátku tohoto roku spustil švédskou webovou stránku – berou větší část hotovosti nakupujících. Švédská poštovní služba PostNord počítá s tím, že online tržby v maloobchodě letos vzrostou o přibližně 40 procent.

Poklesem poptávky po komerčních nemovitostech již realitní kancelář Wallenstam, která ve Švédsku spravuje portfolio ve výši zhruba 56 miliard korun (8,99 miliardy USD), řeší a hledá nové možnosti. Nyní se zabývají přeměnou 10 až 20 nemovitostí – zejména dvoupatrových obchodů – na kanceláře nebo domy. Některé komerční budovy však nejsou vhodné pro domácnosti, protože jim chybí dostatek světla nebo vody nebo jsou příliš blízko hlavních silnic. Jiné jsou jednoduše na rekonstrukci příliš drahé.

Takové zádrhele znamenají, že nedostatek domovů bude po celá léta přetrvávat, i když tempo konverzí zrychlí. „Největším přínosem k řešení problému s bydlením budou novostavby,“ uvedl Christoffer Jarkeborn, regionální vedoucí nového bydlení ve společnosti Skanska, která nedávno dokončila přeměnu bývalého sídla společnosti Ericsson ve stockholmské čtvrti Nacka na 286 bytů.

Velká nabídka kancelářských prostor může být i dobrou příležitostí v exportních snahách českých firem o proniknutí na skandinávský trh. V jejich aktivitách jim je připravena pomoci zahraniční kancelář CzechTrade Skandinávie se sídlem ve Stockholmu.

Článek připravil kolektiv pracovníků CzechTrade Skandinávie. 
Zdroj: 
www.businesstimes.com.sg
• Oblasti podnikání: Stavebnictví a stavební materiály
• Teritorium: Evropa | Švédsko | Zahraničí