Švédsko hlásí první známky ekonomického zotavování po propadu v důsledku koronaviru

Přestože jsou prognózy zatím opatrné, švédská ekonomika začíná vykazovat první znaky oživení. Propad se v roce 2020 očekává ve výši 6 %.

Švédská ministryně financí Magdalena Anderssonová uvedla, že dopad epidemie koronaviru na švédskou ekonomiku nemusí být tak závažný, jak se dříve obávala, a dokonce si všimla prvních pozitivních příznaků, že švédská ekonomika začíná oživovat.

Magdalena Anderssonová sdělila, že vláda předpokládá propad ekonomiky v roce 2020 o 6 %, přičemž v dubnu se odhad stanovil na 7 %. „V poslední době jsme viděli některé pozitivní signály, které naznačují, že jsme dosáhli dna a že nyní vidíme obrat směrem nahoru,“ řekla ministryně na tiskové konferenci dne 18. června 2020.

Zdůraznila nicméně, že zlepšení kondice ekonomiky je opravdu pouze nepatrné a nad optimistickými projekcemi do budoucna stále panuje značná nejistota. Anderssonová poznamenala, že ve Švédsku ve skutečnosti v prvním čtvrtletí roku došlo k mírnému růstu hrubého domácího produktu o 0,1 %. Většina transakcí ve Švédsku jde nyní do řádově nižších investic, což je pochopitelné vzhledem k obecné nejistotě v ekonomice. I přes náznaky obratu vláda nicméně očekává, že růst HDP nedosáhne úrovně roku 2019 nejméně do roku 2022.

Švédsko přistupovalo k omezení šíření nového viru měkčím způsobem a umožnilo mnoha podnikům zůstat otevřené, přestože jiné země se rozhodly pro přísná opatření v boji s koronavirem.

Švédská vláda ale nerozhodla o regulacích na základě možného ekonomického dopadu, říká ministryně financí Magdalena Anderssonová, vládní strategií od samého začátku bylo řídit se doporučeními odborníků Agentury pro veřejné zdraví, jednoho ze švédských státních orgánů. 

„Reflektovali jsme doporučení, která Agentura předložila. Na rozdíl od jiných zemí jsme v naší vládě nepřicházeli s vlastními opatřeními, řídili jsme se radami, které jsme měli,“ řekla novinářům ministryně. Uvedla také, že opatření nebyla upravena tak, aby omezovala dopady na švédský HDP nebo nezaměstnanost. 

Na otázku, jaký by byl hospodářský dopad, kdyby vláda zvolila přísnější strategii, než když se zaměřila na dobrovolná opatření, Anderssonová řekla: „To je otázka, kterou budou ekonomové určitě zkoumat, až opadne krize. Je těžké posoudit, zda Švédsko bude ekonomicky zasaženo lépe nebo hůře než jiné země, v neposlední řadě proto, že statistika dosud není srovnatelná. Existují však některé údaje, které ukazují, že vzhledem k mírnějším opatřením nebyl pokles spotřeby ve Švédsku stejný jako v některých jiných zemích. “

Ministryně však zdůraznila, že potrvá dlouho, než bude možné provést komplexní hodnocení. „Je příliš brzy na to, abychom vyhodnotili strategie šíření infekce, a abych byla upřímná, negativní hodnocení Švédska bylo trochu přehnané, v neposlední řadě i v mezinárodním tisku,“ řekla Anderssonová. A dodala, že to, jak dobře země přežijí a ekonomicky se zotaví z krize, má i jiné souvislosti než jsou omezující strategie související s kontrolou infekce.

„Vezměte Dánsko, kde se hodně uzavřelo, což má samozřejmě negativní dopad na hospodářství. Ale z dlouhodobého hlediska jsou jejich vývozním artiklem léky a potraviny a tyto vývozy jsou ovlivněny mnohem méně než vývozní komodity Švédska, což jsou kamiony, auta, stroje a další technika,“ poznamenala. A pokud bude turistický ruch omezený, budou samozřejmě nejvíce zasaženy země jako Španělsko, Itálie a Chorvatsko.

Podle názoru kanceláře CzechTrade ve Stockholmu má švédská ekonomika dobré předpoklady zotavit se v relativně krátké době. Důvodem je jednak samozřejmě kontinuita byznysu, kdy nemálo podniků nemuselo uzavírat své provozy a měly tržby, i když nižší, a jednak je to bezprecedentní objem peněz, které švédská vláda okamžitě napumpovala do ekonomiky na její ozdravění. Jednalo se o částku 1,5 bilionu švédských korun, přičemž velká část z těchto prostředků byla uvolněna Švédskou centrální bankou okamžitě ze státních rezerv. Švédsko je totiž země, jejíž rozpočty jsou dlouhodobě přebytkové, a právě tyto finance byly použity na zmírnění dopadů krize.

Vzhledem k výše uvedenému by CzechTrade ve Stockholmu rád dal podnět a podporu českým firmám, které uvažují o exportu svých výrobků do Švédska. Švédský trh je náročný, není snadné na něj proniknout, ale pokud se to podaří, je to z dlouhodobé perspektivy stabilní a stálý exportní trh v dobách dobrých i těch složitějších.

Zpracoval kolektiv pracovníků CzechTrade Stockholm.
S využitím zdroje:The Local  (www.thelocal.se) 

Pravidelné novinky e-mailem