Švédsko je třetí nejdigitálnější zemí v EU. Stále je prostor pro zlepšení

Podle Výroční zprávy Evropské komise o digitálních službách v Evropě bude Švédsku v brzké době nedostatek specialistů IT, což může být i dobrá příležitost pro firmy z České republiky, které by se chtěly uplatnit na švédském trhu IT.

Švédsko je třetí nejvyspělejší digitální ekonomikou v Evropské unii. Jenže do tří let budou v zemi chybět desítky tisíc IT specialistů.
Výroční zpráva Evropské komise o digitálních službách v Evropě, Index digitální ekonomiky a společnosti (Desi), zařadila Švédsko na třetí místo jak nejvíce rozvinutou digitální ekonomiku, pouze za Dánskem a Finskem.

Ilustrační fotografie

Hlavní síla Švédska spočívá především v lidském kapitálu, v jehož hodnocení se umístilo na druhém místě v rámci EU, a to díky vysoké úrovni základních a pokročilých digitální dovednosti v rámci populace. „Je však zapotřebí přijmout kroky ke zvýšení počtu digitálních odborníků. Odhady naznačují, že země bude mít do roku 2024 nedostatek až 70 000 IT specialistů,“ varovala zpráva s odkazem na prohlášení průmyslové organizace Swedish IT and Telecom Industries.

Podíl švédských IT specialistů patřil k nejvyšším v EU, ale 55 procent firem uvedlo, že začínají mít potíže s jejich náborem. Švédsko bylo také označeno za průkopníka v konektivitě (je na pátém místě), ale poznamenalo, že dostupnost připojení 5G a 1 Gb/s by mohla být ještě rychlejší.

Pokud jde o integraci digitálních technologií, Švédsko se umístilo na třetí příčce, avšak zpráva varovala, že tempo růstu Švédska se zpomaluje, takže by se mohlo ocitnout před ostatními členskými státy EU. Dále země zaujala páté místo v digitálních veřejných službách, ale i zde Komise varovala, že ostatní země postupují v implementaci rychleji.

Magazín Český export a podnikání je online na webu exportmag.cz

Jednou z oblastí, ve které se Švédsko výrazně zlepšilo, je zpřístupňování otevřených dat. Zpráva dále poznamenala, že více než 80 procent švédské populace používá mobilní elektronické ID a 98 procent lidí ve věku 18-67 let používá BankID, nejběžnější švédskou formu elektronického ID, která je vyžadována pro přístup k mnoha digitálním veřejným službám.

Článek připravil kolektiv pracovníků CzechTrade Skandinávie se sídlem ve švédském Stockholmu, který je připravený asistovat českým exportérům IT na Skandinávském trhu na individuální bázi v jejich aktivitách.

Zdroj: zpravodajský server The Local, The Local Creative Studio
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Švédsko.

• Teritorium: Evropa | Švédsko | Zahraničí