Švédská Scania potvrdila plány na celosvětové snížení 5 000 pracovních míst ve svých závodech

Velké švédské podniky se potýkají s dopady krize spojené s epidemií koronaviru. Přední výrobce nákladních automobilů Scania pravděpodobně propustí až 5 000 zaměstnanců po celém světě.

Švédský výrobce nákladních vozidel Scania s největší pravděpodobností zruší 5 000 pracovních míst, protože se snaží zotavit se z ekonomického dopadu epidemie koronaviru. Tento pokles představuje 10 procent celosvětové pracovní síly Scania a je přímým důsledkem 41-procentního poklesu prodeje vozidel v první polovině roku 2020, uvedla společnost. Společnost Scania s hlavním sídlem ve Švédsku má své výrobní závody též v Nizozemsku, Francii, Brazílii a Thajsku.

Stejně jako mnoho mezinárodních společností byla i Scania tvrdě postižena, protože pandemie covid-19 zasáhla ekonomiku napříč světem. Výroba vozů byla navíc měsíc úplně zavřená, protože nebylo možné zajistit výrobu kvůli mezerám v dodavatelském řetězci výrobních dílů. „Pokud jde o budoucnost, situace v poptávce zůstává nejistá,“ uvedl v prohlášení generální ředitel společnosti Scania Henrik Henriksson. „Bude trvat dlouho, než se poptávka vrátí na úroveň před krizí,“ dodal. V praxi to znamená, že „nyní musíme čelit problému bohužel především snižováním zaměstnanosti o přibližně 5 000 zaměstnanců po celém světě,“ řekl Henriksson.

Čisté tržby ve druhém čtvrtletí 2020 klesly o 38 procent na 25,4 miliardy švédských korun (zhruba 2,5 miliardy EUR), a společnost vykázala čistou ztrátu 544 milionů korun. Snížení výroby ve Scanii bude mít samozřejmě dopad i na objem dodávek od subdodavatelů z celého světa, i těch z České republiky.

V hledání nového odbytu je českým strojírenským firmám připravena pomoci kancelář CzechTrade se sídlem ve Stockholmu, a to jak individuálně, tak i organizací české expozice na veletrhu Elmia Subcontractor 2020, který se uskuteční ve dnech 10.–13. 11. 2020 v Jönköpingu, a je skvělou příležitostí pro prezentaci českých firem a nalezení nových obchodních klientů.

Zpracoval kolektiv pracovníků CzechTrade Stockholm.
S využitím zdroje: The Local  (www.thelocal.se)
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl
• Teritorium: Švédsko