Švédsko se zabývá možností přechodu na digitální měnu

Švédská vláda začíná zkoumat proveditelnost přechodu země na digitální měnu, což pro jednu z nejvíce bezhotovostních zemí na světě znamená další krok do neznáma.

Ministr pro finanční trhy Per Bolund uvedl, že průzkum bude dokončen do konce listopadu roku 2022. Anketu povede Anna Kinberg Batra, bývalá předsedkyně finančního výboru Riksbank.

Švédsko je jednou z prvních zemí na světě, která uvažuje o zavedení digitální měny. Centrální banka již s Accenture spustila pilotní projekt zavedení elektronické koruny založené na stejné technologii blockchain, která je základem digitálních měn (bitcoinů).

Guvernér Stefan Ingves v říjnu uvedl, že jakékoli rozhodnutí o tom, zda vydat e-korunu, je třeba přijmout na politické úrovni. Bolund dále uvedl, že z pohledu vlády je zásadní, aby trh s digitalizovanými platbami fungoval bezpečně a aby byl k dispozici všem. „V závislosti na tom, jak je digitální měna navržena a jaké technologie se používají, to může mít velké důsledky pro celý finanční systém,“ dodal Bolung.

Riksbank v říjnu odhadovala, že využití hotovosti ve Švédsku kleslo na nejnižší úroveň, jaká kdy byla, protože pandemie urychluje odklon od bankovek a mincí. Podle průzkumu banky je ve Švédsku méně než 10 procent všech plateb prováděno hotovostí.
Podle odhadů Banky pro mezinárodní platby v roce 2018 je Švédsko nejvíce bezhotovostní společností na světě.

Přechod švédské ekonomiky na bezhotovostní platby je nutné zohlednit též při dlouhodobém působení českých firem na švédském trhu. S vyhledáním obchodních příležitostí na individuální bázi je českým podnikům připravena pomoci zahraniční kancelář CzechTrade ve Skandinávii se sídlem ve švédském Stockholmu.

Připravil kolektiv pracovníků CzechTrade Skandinávie.
Zdroj: The Business Times
• Témata: Zahraniční obchod
• Teritorium: Evropa | Švédsko | Zahraničí