Švédský Ericsson podepisuje svojí dosud největší transakci

Švédský telekomunikační gigant Ericsson podepsal smlouvu v hodnotě 8,3 miliardy dolarů (72 miliard korun) na poskytnutí vybavení 5G americkému operátorovi Verizon – největší transakci ve své historii.

Společnost Ericsson také uvedla, že čistý zisk ve druhém čtvrtletí vyskočil o 51 procent, ale zaznamenal prudký pokles prodejů v Číně poté, co konkurenční Huawei zakázal prodej svého vybavení ve Švédsku.

„Je rozumné předpovídat podstatně nižší tržní podíl v pevninské Číně pro sítě a digitální služby, protože dřívější rozhodnutí o vyloučení čínských prodejců ze švédských sítí 5G by mohlo ovlivnit ocenění podílu na trhu,“ uvedl generální ředitel Ericssonu Börje Ekholm.

Ve Spojených státech skupina podepsala další pětiletou smlouvu, tuto ve výši 8,3 miliardy USD, s předním zákazníkem. Jedná se o největší transakci v historii společnosti Ericsson, uvádí se ve zprávě o zisku. Společnost Ericsson bojuje mimo jiné se společnostmi Huawei a finskou sousední společností Nokia o smlouvy páté generace (5G) a Čína a USA představují obrovské trhy pro jejich vybavení.

V červnu švédský soud zamítl odvolání Huawei proti zákazu v zemi z bezpečnostních důvodů a Ericsson se připravoval na odvetu z Číny.
Po Velké Británii v létě 2020 se Švédsko stalo druhou zemí v Evropě a první v EU, která výslovně zakázala čínským skupinám Huawei a ZTE téměř veškerou síťovou infrastrukturu potřebnou k provozu její sítě 5G.

Mezitím společnost Ericsson za druhé čtvrtletí roku 2021 vykázala čistý zisk 3,9 miliardy korun (450 milionů dolarů), což je skok o 51 procent oproti stejnému období roku 2020, které bylo poznamenáno pandemií koronaviru. Tržby společnosti Ericsson však klesly o jedno procento na 54,9 miliardy korun, zejména kvůli poklesu o 2,5 miliardy korun v Číně ze stejného období o rok dříve.

Připravil kolektiv pracovníků CzechTrade Skandinávie se sídlem ve švédském Stockholmu, který je připraven pomoci českým exportérům v jejich snaze o získání zakázek na severském trhu.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade/CzechInvest Švédsko.
Zdroj: AFP/The Local
• Teritorium: Evropa | Švédsko | Zahraničí