Švédský parlament schválil důležitý zákon související s pandemií koronaviru

Nový zákon, který švédské vládě poskytl větší pravomoci v boji proti koronaviru, vstoupil v platnost v polovině ledna, když byl schválen parlamentem.

Švédský parlament byl odvolán z vánočních prázdnin, aby zpracoval vládní návrh zákona v prvním lednovém týdnu. Schválený zákon bude platit od 10. ledna do září, uvedla na tiskové konferenci ministryně zdravotnictví Lena Hallengrenová.

Zákon má vládě usnadnit přijímat rozhodnutí nebo případně delegovat taková rozhodnutí na místní úřady. Jednalo by se o rozhodnutí o omezení počtu osob v nákupních centrech a jiných místech nebo o omezení ve veřejné dopravě, v krajním případě o uzavření. Lidé, kteří budou porušovat tato omezení, mohou být pokutováni, uvedl Hallengren.

Vláda také může rozhodnout o omezení počtu povolených osob, například v parku nebo na veřejném náměstí. Nemohla by však zavést zákaz vycházení, to by odporovalo švédské ústavě chránící právo na volný pohyb.
Dalším krokem vlády může být rozhodnutí o právně závazných pravidlech pro obchody a nákupní centra, uvedl ministr průmyslu a obchodu Ibrahim Baylan.

Návrh zákona byl v prosinci zaslán ke kontrole 129 orgánům a organizacím a Hallengren uvedl, že zároveň obsahoval i část zpětné vazby, a po povinném legislativním procesu byl počátkem roku 2021 schválen parlamentem.

I přes nové možnosti, ke kterým má nyní má švédská vláda díky schválení parlamentu pravomoci, jsou stále opatření proti pandemii koronaviru ve Švédsku relativně mírná, a o tvrdém lockdownu země vláda neuvažuje. Stále tedy běží relativně normální život, včetně toho obchodního.

Což může být dobrou příležitostí i pro české exportéry, pokud mají zajímavý produkt a dobrou strategii pro vstup na severský trh. V jejich aktivitách jim je připravena pomoci zahraniční kancelář CzechTrade Skandinávie se sídlem ve Stockholmu.

Článek připravil kolektiv pracovníků CzechTrade Skandinávie.
Zdroj: 
The Local
• Témata: Koronavirus svět | Právo
• Teritorium: Evropa | Švédsko | Zahraničí