Zdroj: CzechTrade

Švédský Saab předpovídá příležitosti pro výrobce vojenské techniky

Švédská společnost Saab (SAABb.ST), výrobce stíhacích letounů Gripen, před sebou vidí kvůli rostoucímu vojenskému napětí roky potenciálního růstu v obranném sektoru Švédska.

Příležitosti vidí společnost v přezbrojování kvůli rostoucím hrozbám, přičemž současně vykázala 13,6% nárůst čtvrtletního zisku. Evropské země se snaží zvýšit výdaje na obranu a zajistit si kontrakty s výrobci vojenského vybavení.

Ilustrační fotografie

„Je to příležitost k několikaletému růstu, kterou vidíme nejen v Evropě ale i jinde,“ řekl na tiskové konferenci generální ředitel Micael Johansson. Akcie společnosti Saab od začátku roku výrazně vzrostly, a to o 1,2 %. Společnost se zaměřuje na oblasti, jako jsou letectví, pokročilé zbraně a řídicí a kontrolní systémy.

Firmě Saab sice příjem zakázek ve čtvrtletí meziročně poklesl, v důsledku dvou velkých zakázek v minulém roce, ale objednávky za období do září vzrostly o 6 % a zvýšily objem zakázek na 112 miliard korun.

Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí

Švédsko spolu s dalšími západními zeměmi prudce zvyšuje výdaje na obranu a požádalo o vstup do NATO, a to otevírá nové obchodní příležitosti. Saab, konkurent společností jako Lockheed Martin, francouzský Dassault a britský BAE Systems (BAES.L), letos zvýšil počet zaměstnanců o 500 a dále investuje do zvýšení kapacity a dalšího náboru.

Zvýšení výdajů na obranu a rostoucí potenciál v tomto sektoru znamená i nárůst exportních příležitostí pro české firmy v budoucích letech, a to jak pro firmu SAAB, tak i další výrobce vojenské techniky ve Švédsku. V jejich exportních snahách je připravena jim pomoci zahraniční kancelář CzechTrade ve Stockholmu, s působností i pro ostatní severské země.

Připravil kolektiv pracovníků kanceláře CzechTrade ve Skandinávii.
Zdroj: https://www.reuters.com

• Oblasti podnikání: Obranný průmysl
• Teritorium: Evropa | Švédsko | Zahraničí